Lisa hinnateavitus

Kulla hind saavutab peagi kõikide aegade rekordtaseme

Avaldatud Jaana kategoorias Kullamaailmast, Kogu uudisvoog või 31.07.2020
Kulla hind (XAU-EUR)
2521,42 EUR/oz
  
+ 6,78 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
29,78 EUR/oz
  
+ 0,26 EUR
kulla hinna rekord
Kulla hind saavutab peagi kõikide aegade rekordtaseme

31.07.2020

Maailma üks suurimaid panganduskonglomeraate, USA suuruselt kolmas pank Citigroup prognoosib, et kuld saavutab järgnevate kuude jooksul läbi aegade kõrgeima hinnataseme.

Bloomberg vahendab Citigroupi analüütikute Aakash Doshi ja Ed Morse’i prognoosi, mille kohaselt kulla jätkuvat hinnatõusu esilekutsuvate faktorite hulka kuuluvad maailma keskpankade jätkuvalt lõtv monetaarpoliitika, finantsvarade madalad reaaltootluse näitajad, rekordilised rahavood börsil kaubeldavatesse kullafondidesse ning suurenenud varade diversifitseerimine.

Kullale ennustatakse järgneva 3-9 kuu jooksul tõusu läbi aegade kõrgeimale hinnatasemele, koos 30% tõenäosusega, et väärismetall ületab esmakordselt ajaloos psühholoogiliselt olulise 2000 USD/oz piiri.

Kulla nominaalhinnad on juba saavutanud rekordid enamikes maailma 10 suurimas valuutas ning on vaid aja küsimus, mil sama asi juhtub (maailmas kullahinna etaloniks oleva) dollari hinnaga. Samuti prognoosib Citigroup hõbeda võimsa hinnaralli jätkumist, ennustades hinnataset 25-30 dollarit untsist järgneva 6-12 kuu jooksul.

 

Kommenteerib Tavidi peaanalüütik Adrian Bachmann

Citigroupi poolt avaldatud prognoos kullahinna peatsest rekordtasemest pole üllatuslik, olukorras kus koroonakarantiinidest räsitud maailmamajanduse turgutamiseks on keskpankade poolt käivitatud järjekordne raund lakkamatus rahatrükkide jadas. Kommerts- ja investeerimispanganduse vaheliste barjääride üha jõulisem lammutamine viimaste kümnendite jooksul nii USAs kui Euroopas on garanteerinud, et märkimisväärne osa keskpankade poolt loodud “kuumast rahast” leiab kiiresti tee aktsiaturgudele, mis jätkavad anomaalsel kombel rekordkiirusel paisumist globaalse majanduslanguse kiuste.

Kuna rahatrükk kergitab enamikke varaklasse nagu pärmi peal, siis pole üllatav, et teistega koos on kerkimas ka kulla hind. Ent erinevalt investeeringutest aktsiatesse pole kullaomanikul kes paigutanud vara füüsilisse, mitte fondi- ehk paberkulda võimalik laostuda, sest kuld on ainus varaliik mis säilitab väärtuse kõikide finantskrahhide tingimustes. Üha kiiremini leviv teadmine antud asjaolust, kombineerituna arusaamaga, et maailma (kaevandatava) füüsilise kulla varud on peagi ammendumas tähendab, et keskmises ja pikas perspektiivis saab kulla hind üksnes kerkida, sest pakkumine suudab üha vähem katta nõudlust. Samuti pole muutunud kullahinna kasvu kolm fundamentaalpõhjust globaalse rahapoliitika, majanduspoliitika ning geopoliitika sünergias. Pigem on kõik kolm primaarfaktorit viimastel aastatel intensiivistunud.

Kas kulla hind ületab 2020. aasta jooksul ka psühholoogiliselt olulise 2000 USD/oz piiri ei ole võimalik prognoosida, ent varem või hiljem peab ka see rubicon ületatama, mis kujutaks endast järjekordset markantset verstaposti paberraha devalveerumise teel kulla ehk ajaloolise “päris rahaga” võrrelduna.

 


Adrian Bachmann - Tavid AS, analüütikAdrian Bachmann on Tavidi peaanalüütik investeerimiskulla valdkonnas. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Tema huviks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistmine nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil.


 

Lugemissoovitus Teile