Lisa hinnateavitus

Kulla hind taastus oktoobris võimsalt

Avaldatud Mait Kraun kategoorias Kullamaailmast, Maailmast, Kogu uudisvoog või 08.11.2023
Kulla hind (XAU-EUR)
2521,67 EUR/oz
  
- 39,57 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
29,08 EUR/oz
  
- 0,50 EUR

08.11.2023
Autor: Tavidi analüütik Mait Kraun

Kulla hind taastus esimese sügiskuu järsust langusest oktoobris jõuliselt, mis näitab tugevust. Kallinemisele aitasid kaasa nii USA riigivõlakirjade tootluse langus kui ka geopoliitiliste pingete teravnemine Lähis-Idas.

Kulla spot-hind tõusis oktoobris kokku 7,4 protsenti, 1983,6 dollarini untsist. Novembri esimesel nädalal on toimunud mõningane langus ning analüüsi kirjutamise ajaks kaupleb unts 1968 dollari juures.

Kullal aitasid oktoobris taastuda Lähis-Ida geopoliitilised pinged ning keskpankade leebem toon intressimäärade osas.

V-kujuline hinnapõhi

Oktoobri hinnatõus tuli pärast septembri järsku müügilainet. Graafikult on näha, et kuld moodustas oktoobri esimestel päevadel niinimetatud V-kujulise põhja – see on olukord, kus pärast agressiivset müümist toimub taastumine varasematele tasemetele kukkumisega võrreldava kiirusega.

Oktoobri alguses jõudis kuld vahepeal 1810 dollarini untsist ning näitas suurt nõrkust. Tavapäraselt läheb taolisest järsust kukkumisest taastumiseks aega, seega nõnda kiire taastumine näitab omakorda tugevust – ostuhuvi oli 1800 dollari juures oleval toetustasemel märkimisväärne.


Kulla panid septembris langema võlakirjade tootluse kiire kasv ning spekulatsioonid, et intressimäärad võivad püsida kõrgemal tasemel pikemat aega kui arvatakse.

Oktoobris mitmed lühiajalised trendid aga muutusid. Võlakirjade kiire tootluse kasv peatus ja tootlused hakkasid hoopis kukkuma. USA 10aastaste võlakirjade tootlus jõudis oktoobri alguses 5 protsendini, mis oli kõrgeim tase alates 2007. aastast. Novembri alguseks oli tootlus kukkunud aga tagasi 4,56 protsendini.

Kõrgem võlakirjade tootlus suurendab kulla alternatiivkulu (saamata jäänud tulu, kui ühe investeeringu asemel valitakse teine). Lisaks sellele on dollar võrreldes oktoobri alguses saavutatud tippudega odavnenud. Enne seda tugevnes dollar kiiresti ligi kolm kuud järjest.

Geopoliitilised pinged teravnesid

Kulla hinda mõjutavad suuresti ka geopoliitilised sündmused. Oktoobri alguses korraldas palestiinlaste vastupanuorganisatsioon Hamas Iisraeli vastu seninägematud rünnakud, mille käigus tulistati Gaza sektorist Iisraeli aladele 5000 raketti. Samuti sisenesid Iisraeli aladele sajad Hamasi võitlejad, kes võtsid hulganisti pantvange.

13. oktoobril soovitas Iisrael tungivalt Gaza elanikel piirkonnast lahkuda, samal päeval tõusis kulla hind 3,5 protsenti. Pärast seda on Gaza sektori vastu korraldatud mitmeid rünnakuid, milles on hukkunud üle 10 000 inimese.

Kulla hind on tõusnud eelkõige selle tõttu, et investorid kardavad konflikti eskaleerumist ja levikut teistesse riikidesse. Üldiselt on geopoliitilised sündmused avaldanud kulla hinnale lühiajalist mõju. Kui konflikt peaks aga kestma jääma, ohustades pidevalt regiooni stabiilsust, võib sellest oodata ka pikemat tuge kulla hinnale. Geopoliitika mõjust kulla hinnale saab pikemalt lugeda siit.

Föderaalreserv jättis intressimäärad muutmata

Lühiajaliselt mõjutab kulla hinda paljuski keskpankade rahapoliitika ja retoorika. Novembri alguses toimunud Föderaalreservi kohtumisel otsustas keskpank jätta baasintressi 5,5 protsendi juures muutmata.

Kui varasemalt spekuleeriti, et USAs võib tulla tänavu veel üks intressitõus, siis nüüd panustatakse aina rohkem sellele, et seda ei juhtu. Keskpanga retoorika oli oktoobris ja novembri alguses varasemast mõningal määral tagasihoidlikum, mis on kullale positiivset mõju avaldanud.

Keskpanga juht Jerome Powell ütles, et praegune olukord on mõnes mõttes „mõistatus“ ning rahapoliitikud on nõus intresse tõstma juhul, kui inflatsioon aeglustumise trendi ei jätka. Keskpanga juht ütles, et nad pole kindlad, kas intresse on tõstetud piisavalt või mitte.

Föderaalreservi jälgitav inflatsiooninäitaja näitas septembris 3,4protsendilist aastast kasvu. Inflatsioon on sisuliselt püsinud samal tasemel kolm kuud järjest.

USA majandus kasvas kolmandas kvartalis 4,9 protsenti, aga ilmnemas on märgid, et kõrged intressid on majandusaktiivsust jahendamas. Näiteks uute kinnisvaralaenude võtmine on kukkunud 28 aasta madalaima tasemeni, samade laenude intressid on aga tõusnud 25 aasta tippu. Samuti viitab majandusaktiivsuse vähenemisele raha hulga langus majanduses.

Tehniline pilt on tugevnenud

Tehnilist pilti vaadates on praegu tugev vastupanu tase 2000 dollari tase, mis on ka psühholoogiliselt oluline. Sellest järgmine vastupanu asub juba 2070-2080 dollari juures, kus kulla hind on viimase enam kui kolme aasta jooksul käinud kolmel korral. Ühtlasi on sealt pärit ka varasemad hinnarekordid. Kui 2000 dollari tase ületatakse, võib kuld varasemad rekordid kiiresti proovile panna.

Kullal on 1900-1950 dollari vahemikus ka mitmed toetustasemed. Veelgi tugevam toetustase asub nüüd 1800-1810 dollari juures, kust kuld oktoobri alguses tagasi põrkus.

Hõbeda hinnatõus oli oktoobris mõnevõrra tagasihoidlikum. Unts kallines 3,1 protsenti, 22,85 dollarini. Samuti on tõusnud kull ja hõbeda hinnasuhe – ühe untsi kulla saamiseks tuleb välja käia 87 untsi hõbedat.

Ajalooliselt on kulla ja hõbeda hinnasuhe praegu kõrge, mis tähendab, et hõbe on võrreldes kullaga alahinnatud. Kui väärismetallidel on tõusuperiood, siis tavaliselt see suhe hoopis langeb. Kuna pikaajaliselt on kulla hind tõusutrendis, siis on tõenäoline, et see suhe hakkab ka langema, mis tähendab hõbeda kallinemist kulla suhtes.

Lugemissoovitus Teile