Lisa hinnateavitus

Veebruar tõi kuumaks muutunud kullaturule korrektsiooni

Avaldatud Mait Kraun kategoorias Kullamaailmast, Maailmast, Kogu uudisvoog või 02.03.2023
Kulla hind (XAU-EUR)
2521,67 EUR/oz
  
- 39,34 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
29,08 EUR/oz
  
- 0,49 EUR

02.03.2023, Analüüs
Autor: Tavidi analüütik Mait Kraun

Kulla hind langes veebruaris viimase 20 kuu kiireimas tempos, sest dollar on uuesti tugevnema hakanud ning ootused Föderaalreservi intressimäärade tõusutempo osas on muutunud – nüüd oodatakse, et keskpank saab olema rahapoliitika karmistamisel agressiivsem.

Spot-kulla hind langes veebruaris 5,2 protsenti, 1828,4 dollarini untsist. Jaanuaris jõudis kuld 1959 dollarini untsist, mis on viimase kaheksa kuu kõrgeim tase. Viimati oli kuine langus nii suur 2021. aasta juunis, mil hinnad kukkusid umbes 130 dollari võrra. Märtsi alguses on kuld veidi kallinenud.

Hõbeda hind langes veebruaris kokku 11,8 protsenti, 20,9 dollarini untsist. Kulla ja hõbeda hinnasuhe on tõusnud 88ni ja kaupleb ajalooliselt kõrgel tasemel, mis viitab hõbeda nõrkusele kulla suhtes.

Kuigi lühiajaliselt on kuld langustrendis, siis märtsis on arvatavasti oodata hindade stabiliseerumist, sest 1800 dollari juures on kullal tugev toetustase ning füüsiline nõudlus metalli järele on suur.

Kulla hind oli veebruaris pärast kolm kuud kestnud tõusu langemas. Allikas: TradingView/Goldprice.org.

Inflatsioon oli aasta alguses arvatust kõrgem

Nii USAs kui ka mitmel pool Euroopas oli inflatsioon jaanuaris oodatust kõrgem, mis viitab sellele, et hinnakasv on arvatust vastupidavam, mis sunnib keskpankasid pikemalt intresse tõstma. See omakorda mõjus kulla hinnale veebruaris negatiivselt.

USAs oli inflatsioon jaanuaris aastases võrdluses 6,4 protsenti, aeglustudes juba seitsmendat kuud järjest. Kuises võrdluses tõusid hinnad 0,5 protsenti ning mõlemad numbrid olid oodatust kõrgemad. Ka euroala inflatsioon ületas prognoose.

Intresside tõstmist soodustavad ka viimasel ajal ilmunud tugevamad majandusandmed – kui varasemalt arvati, et sellel aastal tuleb majanduslangus, siis vähemalt lühiajaliselt räägivad andmed sellele vastu.

Kõrgem inflatsioon mõjub pikas perspektiivis kullale positiivselt, aga kuna praegu kaasneb sellega intresside tõstmine, on selle mõju olnud pigem negatiivne. Kõrgemad intressid kergitavad reeglina ka võlakirjade tootlust, mis suurendab kulla alternatiivkulu, sest see ei maksa intresse. Alternatiivkulu on saamata jäänud tulu, kui ühe investeeringu asemel valitakse teine.

Intressid püsivad kõrgel oodatust kauem

Veel jaanuaris ootasid turud, et Föderaalreserv hakkab intressimäärasid selle aasta lõpus alandama. Nüüd arvatakse, et intressid püsivad kõrgemal pikemat aega. Veebruari alguses tõstis keskpank baasintressi 0,25protsendipunkti võrra, 4,5-4,75 protsendi vahemikku, mis on kõrgeim tase alates 2007. aasta oktoobrist.

Oodati hoopis, et Föderaalreserv räägib ka intressimäärade tõstmise lõpetamisest. Selle kohta ühtegi signaali aga ei antud. Euroopa Keskpank tõstab turgude hinnangul 16. märtsil toimuval kohtumisel baasintressi 0,50 protsendipunkti võrra, 3,5 protsendini.

Dollariindeks, mis mõõdab ameeriklaste valuuta käekäiku kuue suurima valuuta suhtes, on pärast septembris alanud langust veebruaris uuesti suuna üles võtnud. Kuuga tugevnes dollar 3,3 protsenti. Tugevam dollar muudab kulla teiste valuutade kasutajate jaoks kallimaks.

Käimasoleval kuul on kulla jaoks kolm tähtsat sündmust – Euroopa Keskpanga rahapoliitika otsus, Föderaalreservi juhi Jerome Powelli kõne Kongressis ning 14. märtsil ilmuvad USA inflatsiooninumbrid.

Lühiajaliselt võib oodata hinna stabiliseerumist

Kulla tehniline pilt ja füüsiline nõudlus on tugevad, mille tõttu võib pärast veebruarikuist langust oodata hindade stabiliseerumist. Lisaks sellele on kõrgemad ootused intresside osas juba suuresti kulla hinda sisse arvestatud.

Maailma Kullanõukogu teatas jaanuari lõpus, et füüsiline nõudlus kulla järele tõusis 2022. aastal 11 aasta kõrgeima tasemeni. Sellele aitasid kaasa nii keskpangad ning jaeinvestorite aktiivne huvi investeerimiskulla vastu. Keskpankade ostud olid suurimad alates 1967. aastast. Lisaks tehnilistele toetustasemetele pakub see märtsis

Tehnilist pilti vaadates on kulla jaoks tähtis 1800 dollari tase, mille juures asub ka 200 päeva libisev keskmine hind, mis toimib toetuspunktina. Veebruari lõpus põrkas kuld sellelt tasemelt tagasi.

Kui see tase aga murtakse, võib langus märgatavalt kiireneda. Järgmine tugev toetustase on kullal 1700 dollari juures ja seejärel 1615 dollari juures.

Lugemissoovitus Teile