Lisa hinnateavitus

Turu signaalid - finantskriis on tulemas

Avaldatud Jaana kategoorias Maailmast, Kogu uudisvoog või 04.03.2020
Kulla hind (XAU-EUR)
2626,00 EUR/oz
  
+ 32,84 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
29,67 EUR/oz
  
+ 0,43 EUR
Turu signaalid - finantskriis on tulemas
Turu signaalid - finantskriis on tulemas

04.03.2020

USA finantsanalüütiku David Kranzleri hinnangul viitavad väärtpaberite ja kullaturul valitsevad märgid globaalse rahanduskriisi peatsele saabumisele. Investeerimispanga Goldman & Sachs taustaga analüütik viitab oma artiklis USA Föderaalreservi esimehe Jerome Powelli hiljutisele esinemisele, milles vihjati otsusele kasutada saabuva majandussurutise tingimustes taaskord “kvantitatiivse lõdvendamise” meetmeid (st uue raha kommertspankade bilanssidele lükkamist). Powelli sõnadele sekundeerisid mitmed teised USA keskpanga ametnikud, kelle kinnitusel on septembris käivitatud rahatrüki tempot plaanis peagi tõsta.

Kranzleri sõnul on meetmete taga tõdemus, et senine rahatrükk ei ole avaldunud reaalmajanduse kasvus, mis on hakanud hoopiski kokku tõmbuma. Kokkutõmbumise kiirus on viimastel kuudel kiirenenud pärast seda, kui USA keskpank hakkas turgudel massiliselt “repo” laene (st aktsiate tagatisel võetud laene) refinantseerima.

Kranzleri hinnangul on USA keskpanga kiireneva rahatrüki põhjuseks pankade bilansilehtedesse kärisevad augud, mis on tekkinud liiga optimistliku laenupoliitika ja tuletistehingute riskide väärhindamise tagajärjena. See on ka põhjus, miks USA pankade reservide jääk on oluliselt kokku tõmbunud alates 2014. aastast, mil Föderaalreservi poolne rahatrükk tagasi tõmmati.


USA kommertspankade reservide ligi kahekordne kokkukuivamine 2600 miljardilt 1300 miljardi USD-ni aastatel 2014-2019, pärast Föderaalreservi “kvantitatiivse lõdvenemise” e. rahatrüki poliitika tagasi tõmbamist.

 

Kuigi hetkel Hiinat räsiv koroonaviirus on neelanud enamuse majandusanalüütikute tähelepanust, ei ole see tuleva kriisi peamine põhjus. Peatset finantskriisi kuulutab ette tõsiasi, et kogu maailmamajandus on tänasel päeval ägamas tagastamatu võlakoorma all. USA majandus on ülevõlastatud nii majapidamiste, ettevõtete kui ka avaliku sektori tasandil, Euroopa, Jaapan ja Hiina aga ettevõtete ja riigivõlgade tasandil.

Nii Ühendriikide kui ka Euroopa pangad on lastitud mittetoimivate varadega (peamiselt madala krediidireitinguga laenud), millega on omakorda seotud terve müriaad kiiresti langeva turuväärtusega tuletistehinguid. Globaalne majandus oli järsult aeglustumas juba enne koroonaviiruse saabumist ning viimane üksnes kiirendab paratamatut.

Aktsiaturud on keskpankade rahatrüki tõttu “rikkis”, kullahind on plahvatuslikult kasvamas, 30-aastaste riigiobligatsioonide intressid on läbi aegade madalaimal tasemel ning keskpangad signaliseerivad turgudele sõnumeid uute rahatrükkide tulekust. Dramaatiliste turusignaalide koguefekt annab Kranzleri sõnul märku sellest, et tulemas on rahanduskriis, mis varjutab 2008. aastal aset leidnu. Pärast Deutsche Banki stabiliseerimist Euroopa keskpanga, Bundesbanki ja Saksa valitsuse ühiste ponnistuste tulemusena tundub kaardimaja kõige vildakam element olevat HSBC pank (UK päritolu maailma üks suurimaid panganduskonglomeraate), mille bilanss on koormatud ülehinnatud ja ebalikviidsete Hong Kongi kinnisvaralaenudega.

Kranzleri hinnangul tabab potentsiaalne finantstsunami paratamatult kõiki turuosalisi ning soovitab parima kaitsestrateegiana varuda nii füüsilist kulda kui ka võtta sisse spekulatiivsed positsioonid kullakaevandusfirmade aktsiates.

 

Allikas: Investing.com – Gold Signaling A Financial System Disaster Will Hit

Lugemissoovitus Teile