Lisa hinnateavitus

Wall Streeti 5 maailmalõpu prohvetit

Avaldatud Kirke Sööt kategoorias Kogu uudisvoog või 24.11.2011
Kulla hind (XAU-EUR)
2407,37 EUR/oz
  
- 9,32 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
29,07 EUR/oz
  
- 0,36 EUR

Inimesed heidavad meediale tihti ette, et see keskendub ainult negatiivsetele uudistele. Kuid meedia on äri nagu iga teinegi, mis rajaneb nõudlusel. Kui infoportaal teataks: „Kõik on ideaalses korras, detailid õhtustes uudistes,” siis kui paljud inimesed teleka üldse lahti teeksid? Kui uudistes seisab aga, et miski on halvasti või kohe viltu minemas, on see aga palju suurema mõjuga.


Investoriteabe portaal investopedia.com on toonud välja Wall Streeti 5 suurimat maailmalõpu prohvetit, kes on endale nime teinud sellega, et suutnud märgata krahhi või kollapsi enne teisi.


Nouriel Roubini


Roubini, kes on töötanud IMF-is, Föderaalreservis ning Clintoni administratsioonis, sai laiemalt tuntuks 2005. aastal kui kommenteeris USA kinnisvaraturu olukorda ning hoiatas suure kollapsi eest ning kinnisvaraga seotud väärtpaberite kahjulike mõjudest finantssüsteemile.


Kahjuks ei ole Roubini ennustused optimistlikumaks läinud ning ta näeb USA majandusele pikka ja raskusterohket perioodi leidmaks uut ja elujõulist kasvumudelit. Roubini näeb ka globaalse majanduse tulevikku pigem nullsumma mänguna kui koostöömudelina.


Marc Faber


Faberit tuntakse tema uudiskirja „Gloom, Boom & Doom Report” järgi, mille veebilehte illustreerib keskajal joonistatud „Surmatants”. Faber kogus tuntust juba 1987. aasta oktoobris kui ta soovitas klientidel aktsiatest eemale hoida just enne 1987. aasta oktoobri börsikrahhi. Faber ise on alati olnud vastumeelne kirjutamaks enda arvele õige prognoosi täitumisi. 


Faber on USA majanduse suhtes olnud negatiivne, kuna usub, et süvenev inflatsioon uuristab Ameerika majandust. Faber usub, et aktsiad on 10 aasta lõikes parem valik kui võlakirjad, samuti on Faber positiivne arenevate turgude osas. Kuid ta on hoiatanud, et enamik arenevate turgude valitsusi on enda probleeme edasi lükanud ning, et Hiina kinnisvaramull on väga ohtlikus seisus.


Jim Rogers


Kui sa töötad palju aastaid koos George Sorosega ning teed fenomenaalse hulga raha enda riskifondiga, tahavad inimesed teada, mida sa mõtled. Kui sa saad aga kuulsaks kikilipsu kandes, mäletatakse sind ikkagi. Jim Rogers on saanud tuntuks riskifondi juhina ning kikilipsu kandes.


Rogers on finantsturge kommenteerinud praeguseks juba mõnda aega. Ta on suutnud olla üks kurv teistest ees, olles ennustanud nii toorainete inflatsiooni, kinnisvaramulli ning riikide liigse võlakoormat. Praegusel hetkel näeb Rogers toorainetele tõusu, kuna usub maailma kasvavasse tarbimisse. Samuti näeb Rogers veel poliitilisi rahutusi tulemas, mis on alati toorainete hindu tõstnud.


Glenn Beck


Beck on majandusprognoose teinud aeg-ajalt. Üks tema julgemaid prognoose on kuld. Nimelt soovitab Beck osta kulda, kuna näeb dollari ja Lääne tsivilisatsioonile kollapsi. Kuigi, et Becki soovitus osta kulda on siiamaani vett pidanud, on sellel ka vastuolu. Paljud kullamüügiga tegelevad firmad on Becki entusiasmi väärismetalli vastu hakanud enda reklaamides kasutama, muutes selle omakasuks.


Meredith Whitney


Enne väga vastuolulist ja julget prognoosi Citigroupi kohta, oli Whitney vähetuntud analüütik, keda võis kord kvartalis näha Fox Newsis. Kuid tema prognoos USA kinnisvaraturu kollapsi mõjust suurimatele Ameerika pankadele osutus täpseks.


Whitney prognoosis 2010. aasta lõpus, et 2011. aastal tabab USA omavalitsusi massiline pankrotilaine. Analüütik usub, et reitinguagentuurid on olnud liiga leebed omavalitsuste vastu, kuid selle aasta jooksul on olnud suhtelist vähe omavalitsuste pankrotte.


Teised nimed


On veel teisigi tuntud finantsmaailma tegelasi, kes on enda murettekitavate prognoosidega jõudnud tähelepanu keskmesse. Endine riskifondi juht George Soros on öelnud: „Finantsturud viivad maailma teise Suure Depressiooni suunas, millel on ootamatud poliitilised tagajärjed. Ametivõimud, eriti Euroopas, on kaotanud kontrolli olukorra üle.”



Ka teised kommenteerijad nagu Gary Shilling, kes prognoosis samuti kinnisvaraturu kokkukukkumist ja Bill Gross, kes on olnud vähementusiastlikum USA majanduse taastumise suhtes ning majandussüsteemi kui terviku osas, mis on kaua eksisteerinud Euroopas ja Põhja-Ameerikas.


Järeldus


Halvad uudised on lahutamatu osa finantsmaailmast ning alati on olemas inimesi, kelle prognoosid on pessimistlikud. Enamus nendest ennustustest ei lähe täide või on ebatäpsed, kuid mõned prognoosid saavad tõeks. See ei peaks hirmutama investoreid turult, sest alati leidub võimalusi kuidas raha teha. Kuid skeptikute arvamusi tasuks tähele panna, eriti tuleviku prognoosimisel ning arvestada võimalike muutlike asjaoludega. 


Rainer Saad


http://www.ap3.ee/Default.aspx?PublicationId=aa6b59a3-fed2-45bc-9ae1-4ef18f654e63

Lugemissoovitus Teile