Lisa hinnateavitus

USA ekspert: Hiina koroonaviiruse epideemia on palju ulatuslikum, kui võimud tunnistavad

Avaldatud Jaana kategoorias Maailmast, Kogu uudisvoog või 29.02.2020
Kulla hind (XAU-EUR)
2221,70 EUR/oz
  
+ 6,77 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
28,15 EUR/oz
  
- 0,13 EUR
Hiina koroonaviiruse epideemia on palju ulatuslikum kui võimud tunnistavad

29.02.2020

USA geoökonoomika ja rahandusspetsialisti James Rickardsi hinnagul on COVID-19 koroonaviiruse levik omandanud Hiinas katastroofilised mõõtmed, ületades drastilisuses avalikkusele esitatud pilti kümnetes kordades.

Ametlike andmete kohaselt oli maailmas 21.02 seisuga diagnoositud 75 685 koroonaviiruse juhtumit, millest 98% leidsid aset Hiinas – nendest omakorda 82% viiruse epitsentriks olevas Hubei provintsis.

Üle maailma registreeritud 75 685 juhtumist on 2236 lõppenud surmaga, mis teeb COVID-19 ametlikuks suremusnäitajaks 2,5%. Juhul kui viiruse ametlikus statistikas kajastuv suremuse tase vastab tõele, on Rickardsi sõnul tegemist potentsiaalse katastroofiga, mis võib ülemaailmse pandeemia korral tuua kaasa circa 50 miljonit surmajuhtumit. Sellele järeldusele jõuab Rickards, tõmmates paralleeli Hispaania gripi globaalse levikuga 1919-1920, mil neli korda suurema suremusenäitajaga (circa 10%) viirus surmas neli korda väiksemast maailma populatsioonist (1919 circa 1,8 miljardit vrd 2020 circa 7,6 miljardit) hinnanguliselt 50-100 miljonit inimest.

 

Hetkel on Hiinas koroonaviiruse epideemia tõttu karantiinis 60 miljonit inimest, kellel on lubatud kodudest väljuda vaid kord 3 päevas toiduainete ostmiseks. Viirus on tänaseks levinud üle maailma ning on ekspertide hinnangul muutumas paratamatult globaalseks pandeemiaks.

Richardsi sõnul on küllaldaselt alust eeldada, et tegelikkuses on olukord Hiinas kordades kriitilisem, kui võimud välja paista lasevad. Sellele viitab ka asjaolu, et Hiina valitsus jättis esimest korda pärast 1960ndate kultuurirevolutsiooni ära iga-aastase parlamendi istungjärgu.

 

Veebruari alguses toimus kõnekas juhtum, kus Hiina populaarsesse sotsiaalmeedia platvormi Tencent lekkis info, mille kohaselt ulatus tegelik COVID-19 nakatunute ja surnute arv jaanuari lõpuks vastavalt 154 023 ja 24 589 inimeseni – selle põhjal olid nakatunute ja surnute näitajad vastavalt 100 ja 300 korda suuremad kui ametlikus statistikas.

Kõigest mõned minutid pärast vastava informatsiooni avalikuks tulekut sulgesid Pekingi võimud info algallikaks olnud konto.

Hiina populaarsesse sotsiaalmeedia platvormi Tencent 01.02.2020 lekkinud info, mis näitas viirusesse nakatunute ja surnute arvu olevat 100 ja 300 kordselt suurema kui ametliku info poolt näidatud.
Hiina populaarsesse sotsiaalmeedia platvormi Tencent 01.02.2020 lekkinud info, mis näitas viirusesse nakatunute ja surnute arvu olevat 100 ja 300 korda suurema kui ametlikes allikates.

Juhul kui võimude poolt kiiresti suletud postituses kajastatud viroloogilised andmed on tõesed, on COVID-19 suremuse näitaja 16%, mis võiks tähendada viiruse globaalse leviku korral seninägematut ülemaailmset ühiskondlikku, meditsiinilist, majanduslikku ja poliitilist katastroofi.

 

Kõige murettekitavam on COVID-19 koroonaviiruse võimalik päritolu. Haiguse epitsentriks olev Wuhani linn, kust koroonaviirus detsembris levima hakkas, on “juhuslikult” Hiina rahvavabariigi ainus keskus, kus tegeletakse bioloogiliste relvade arendamisega.

Wuhani laboris töötab teiste hulgas Zhengli Shi – teadlane kes sai tuntuks Põhja-Carolina ülikoolis nahkhiirte peal arendatud hüpernakkava koroonaviiruse väljatöötamisega, kõnealusel viirusel on hämmastav sarnasus COVID-19-ga, eeskätt, mis puudutab looduses mitteleiduvat geneetilist koodi.

Asjaolude hämmastav kokkulangevus muudab Richardsi sõnul tõenäoliseks, et koroonaviiruse näol võib olla tegemist Wuhani biorelvade laborist valla pääsenud viirusega, mille levikut on väga keeruline ohjata, kuna see on välja arendatud spetsiaalselt eesmärgiga omada maksimaalset resistentsust vaktsiinide ja muude vastumeetmete osas.

 

Richardsi sõnul ei ole välistatud, et Hiina majandus on epideemia tõttu täielikult seiskumas. Hiina paralüseerumine on stsenaarium, millel oleksid apokalüptilised tagajärjed kogu maailma majandusele . Seda tänu asjaolule, et globaalmajandus on täielikult sõltuv Hiina tööstusmootorist, mille seiskumine võiks kokku kukutada kogu maailma finantspüramiidi.

Richardsi väitel on hetkeseisuga kogu Hiina kinnisvaraturg hangunud ning tehased 25 provintsis on suletud, Apple’i riistvara tootja Foxconni tehased Zhengzhous ja Shenzhenis seisavad jõude ning vaid 10% Apple’i Hiina töötajatest on kohale ilmunud. Samuti on seiskunud Shanghai tööstusklaster Songjangis. Hiina tööstusseisak on juba hakanud mõjutama ka Aasia ja Euroopa kõrgtehnoloogia ettevõtete eksporti.

Kas apokalüptiline stsenaarium realiseerub, selgub järgnevatel kuudel, ent on selge, et Hiina majandusele on viirus andnud juba tugeva hoobi ning on võimalik, et käesoleva aasta esimene kvartal saab olema enam kui poole sajandi jooksul esimene, mil Hiina majanduse kiire kasv asendub seisaku või isegi kokkutõmbumisega.

 

Lugemissoovitus Teile