Lisa hinnateavitus

Maailma kullarafineerimist valitsevad Šveitsi kullatehased seiskasid töö

Avaldatud Jaana kategoorias Kullamaailmast, Kogu uudisvoog või 26.03.2020
Kulla hind (XAU-EUR)
2222,43 EUR/oz
  
+ 7,50 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
28,16 EUR/oz
  
- 0,12 EUR

26.03.2020

Šveitsi kolm peamist kullarafineerimistehast Valcambi, PAMP ja Argor-Heraeus andsid teada, et katkestavad tootmise vähemalt nädalaks. Seda äärmuslikku abinõud rakendati vastusena kohalike võimude korraldusele peatada koroonaviiruse leviku tõkestamiseks kõikide mittekriitiliste tööstusharude töö. Kõik kolm kullarafineerimise tehast asuvad Šveitsi lõunaosas Ticino kantonis, mille piirinaaber on Euroopas enim COVID-19 pandeemiast räsitud Põhja-Itaalia. Rakendatud meede kehtib esialgu kuni 29. märtsini.

 

Kommenteerib Tavidi peaanalüütik Adrian Bachamnn

Alpide väikeriigil on kullamaailmas unikaalne positsioon. Kuigi Šveitsis kohapeal kulda ei kaevandata, on nelja sealse ülemaailmselt tuntud konglomeraadi – Valcambi, PAMP, Argor-Heraeus ja Metalor – kätte koondunud 77% maailma kullarafineerimise võimekusest. Need neli Šveitsi kullatehast valitsevad kullarafineerimise koondmahu poolest kogu maailma kullaturgu, nende toodang ulatub 3250 tonnini, mis on praktiliselt võrdne maailma iga-aastase uue kulla kaevandamise kogusega (2019. aastal 3436 tonni). Tehased rafineerivad nii kaevandatud kui ka ümbersulatamisse suunatud kulda, mis on pärit üle maailma.

Maailma kullaturgu valitsevad Šveitsi rafineerimistehased on ka Tavidi tarnepartneriteks ning nende töö seiskumine mõjutab lisaks meile väga olulisel määral kogu maailma füüsilise kulla turgu. Koroonaviirusest halvatud maailmamajandus on globaalse finantskriisi ootuses ning varub hetkel paaniliselt kulda. Kullamüüjate letid üle maailma on tühjenenud ning tarnete katkemine Šveitsist lisab täiendavat survet füüsilise kulla hinna tõusmiseks üle kulla maailmaturuhinna, mis on 99% ulatuses määratud virtuaalsete kulla(nõudeõiguse)tehingute poolt ning kriisi käigus eemaldumas füüsilise kulla turgudest.

 

 


Adrian Bachmann - Tavid AS, analüütikAdrian Bachmann on Tavidi peaanalüütik investeerimiskulla valdkonnas. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Tema huviks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistmine nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil.


 

Lugemissoovitus Teile