Lisa hinnateavitus

USA suurpank: toorainete hinnatõus saab järgmisel aastal hoo sisse

Avaldatud Mait Kraun kategoorias Kullamaailmast, Maailmast, Kogu uudisvoog või 16.12.2022
Kulla hind (XAU-EUR)
2176,40 EUR/oz
  
+ 9,02 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
25,61 EUR/oz
  
+ 0,30 EUR
toorained

Puudus pakkumisest ning ebapiisavad investeeringud aitavad tooraineturgudel tuleval aastal tublisti kallineda, prognoosib USA investeerimispank Goldman Sachs.

Pank ootab S&P GSCI toorainete indeksile järgmine aasta lausa 43%-list tõusu. Ühtlasi peaks toorained olema järgmisel aastal investeeringute seas parima tootlusega varaklass, ütlesid panga strateegid.

“Kui vaadata fundamentaalset pilti, siis on enamuse toorainete jaoks järgmine aasta tõusule viitav. Viimati oli nii tugev seis toorainete puhul 2020. aasta oktoobris, mil me esimest korda toorainete supertsüklist rääkisime,” ütles Goldmani tooraineturgude uuringute juht Jeffrey Currie.

Tõsi, 2023. aasta esimene kvartal ei pruugi nii positiivne olla kui ülejäänud aasta, sest majandusi ootab ees aeglustumine. Samas on tehtud väga vähe investeeringuid nii nafta, gaasi kui võtmetähtsusega metallide puhul, mis aitab supertsüklile veelgi hoogu lükata.

Brenti toornafta barrelihinna langus 80 dollarist madalamale on arvatavasti ajutine, teatas Walll Streeti pank. Nende hinnangul on turuosalised Hiina nõudluse osas liiga pessimistlikud.

Roheenergiale üleminekuks võtmetähtsusega metallid hakkavad samuti kallinema, sest järgnevatel aastatel saab nendest puudus olema. Seda räägivad ka tööstuse suuremad nimed.

Selle kuu alguses teatas kaevandusfirma Glencore, et vasest on tekkimas suur puudus ning uute kaevanduste rajamine on aeglane.

Glencore’i hinnangute kohaselt saab maailmas olema aastatel 2022-2030 lausa 50 miljoni tonnine vase puudujääk. Seda juhul, kui Rahvusvahelise Energiaagentuuri seatud emissioonide piiramise plaani järgitakse.

Lisaks sellele ütles Goldman Sachs detsembri alguses, et vasehindu ootab järgmisel aastal ees uus rekordiline hind, sest turul on “ekstreemselt” kitsas olukorda. Järgmisel aastal peaks vase tonnihind ületama 2022. aasta märtsis saavutatud 10 845 dollari taseme. Järgmise 12 kuu hinnasihti tõsteti 9000 dollarilt 11 000 dollarini.

Lugemissoovitus Teile