Lisa hinnateavitus

Kulla hind ületas otsustavalt 2500 dollari taseme, rekordite purustamine jätkub

Avaldatud Mait Kraun kategoorias Kullamaailmast, Maailmast, Kogu uudisvoog või 18.08.2024
Kulla hind (XAU-EUR)
2597,83 EUR/oz
  
- 7,27 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
28,98 EUR/oz
  
+ 0,06 EUR

18.08.2024
Autor: Tavidi analüütik Mait Kraun

Kullaturul on toimumas väga olulised arengud, mis võivad viidata kiire hinnatõusu jätkumisele ja turu tugevusele. Kulla hind ületas esmakordselt 2500 dollari taseme, millele on lühiajaliselt suuresti kaasa aidanud ootused, et Föderaalreserv alustab septembris intressikärbetega. Samuti ollakse järjest rohkem mures maailmamajanduse tervise pärast.

Kulla hind tõusis nädala viimasel päeval 2,1 protsenti, 2507 dollarini untsist, mis on uus kõigi aegade rekord. 2500 dollari tase on ümmargune number ning psühholoogiliselt väga oluline tase. Eelmine ümmargune number oli 2000 dollarit, mis kujunes kulla jaoks küllaltki tugevaks vastupanuks.

Praeguseks on kulla hind tänavu tõusnud juba enam kui 20 protsenti. Reedel andsid kullale hoogu USA kinnisvaraturu oodatust kehvemad näitajad, mis suurendasid tõenäosust, et Föderaalreserv teeb septembris oodatust suurema intressikärpe. Madalamad intressid mõjuvad kullale hästi, sest vähendavad selle alternatiivkulu (saamata jäänud tulu, kui näiteks kulla asemel otsustatakse intressi maksvaid riigivõlakirju osta).

Kulla rekord peegeldab suuri majandusprobleeme

Kulla hinnatõus ei ole ainult tugevast nõudlusest tingitud, see peegeldab ka suuri probleemikohti majanduses. Kulla hind on suuremate aktsiaindeksite tootlust ületanud nii poole aasta, aasta, kahe aasta kui ka kolme aasta lõikes. Taoline tugev tõusutrend viitab selgelt sellele, et maailma suuremates majandustes pole kõik korras.

Järjest enam kardetakse, et USAs on tulemas majanduslangus. Sellele viitab nii intressikõvera pöördumine, tööturu andmed kui ka intresside langustsükli algus. Pöördunud intressikõver, kus lühiajalised intressid tõusevad pikaajalistest kõrgemaks, on kestnud juba enam kui kaks aastat. Viimasel kümnel korral, kui intressikõver on pöördunud, on USAs üheksal juhul järgnenud majandussurutis (vähemalt kaks kvartalit kestev majanduslangus). Sellest, mis on intressikõver ja mida see näitab, saab pikemalt lugeda siit.

Ja mida kauem on intressikõver pöördunud olnud, seda suuremaks on kujunenud majanduse ja aktsiaturgude langus. Praegune intressikõvera pöördumise tsükkel on USA ajaloo pikim, mis viitab megakriisi tulekule järgmise 6-12 kuu jooksul. Lisaks sellele on tavapäraselt jäänud aktsiaturu tipud ning majanduslanguse algus ajaliselt lähedale keskpankade intresside langetamise tsüklile. Baasintresside ja majanduslanguse kohta saab pikemalt lugeda siit.

Eelarve puudujäägid lisavad õli tulle

Väga oluline faktor on ka valitsuste eelarvete puudujäägid. USAs on viimase 4-aastase perioodi eelarve puudujääk olnud suurim alates teisest maailmasõjast. Kui majanduslangus saabub, peab valitsus sellest väljatulemiseks veelgi rohkem laenu võtma ja kulutusi suurendama.

USAs on eelarve puudujääk olnud Bideni presidentuuri ajal kokku 7,5 protsenti sisemajanduse koguproduktist – võrdluseks, Eesti oma on 5 protsendi juures ning meie tõstame agressiivselt makse selleks, et puudujääki vähendada. USAs on puudujääk aga nii-öelda heal majanduskasvu perioodil võrreldav sellega, mis see oli teise maailmasõja ajal.

Seega – kui majanduskriis tuleb, siis laenab USA valitsus ennast veelgi rohkem lõhki. Ajalooliselt on valitsuse eelarve puudujäägi suurenemine kulla hinnale väga toetavalt mõjunud. Tõsi, majanduskriisi ajal võib kuld ajutiselt odavneda, sest kõiki finantsvarasid kiputakse kriisi esimestel kuudel müüma. Reaktsioon saab olema aga rahatrükk ning valitsuse eelarve veelgi suurem puudujääk, mis võib õõnestama hakata investorite usaldust, et USA ja paljud teised riigid ka tegelikult oma võla tagasi maksavad. See oleks kullale äärmiselt toetav keskkond. Sellest, kuidas USA valitsuse võlamull on lõhkemas, saab pikemalt lugeda siit.

Kulla tehniline pilt tugevnes

2500 dollari taseme ületamine on kulla puhul väga oluline verstapost. See on ümmargune tase ja seega psühholoogiliselt märkimisväärne. Äärmiselt toetav on ka asjaolu, et kuld sulgus just nädala lõpus sellest tasemest kõrgemal, mis viitab tehnilist pilti vaadates tugevusele.

Kuna ma ei oota, et järgmise 3-4 kuu jooksul veel USA, Euroopa, Hiina või mõne muu majandusega midagi drastilist juhtub, siis arvatavasti on oodata kulla hinnatõusu jätkumist. Dollarites võib nüüd kuld pärast 2500 dollari ületamist jõuda küllaltki kiiresti 2700-2900 dollari vahemikku. Ajalooliselt on august ja september olnud kullaturu jaoks jaanuari kõrval kõige paremad kuud.

Oluline toetustase on kullal jätkuvalt 2300 dollari juures. Kuigi pärast uusi rekordeid võib toimuda mõningane taandumine, siis sellele tasemele langust me lähikuudel arvatavasti ei näe. Tehniline pilt on praegu tugev ning pean tõusu jätkumist ja järjepanu uute rekordite saavutamist tõenäolisemaks. Kui kuld aga 2300 dollari tasemele peaks tagasi langema, siis pakub see minu hinnangul äärmiselt atraktiivset ostukohta.

Lugemissoovitus Teile