Lisa hinnateavitus

Šveitsi kullatehased alustavad taas tööd

Avaldatud Jaana kategoorias Kullamaailmast, Kogu uudisvoog või 10.04.2020
Kulla hind (XAU-EUR)
2167,05 EUR/oz
  
- 2,59 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
27,71 EUR/oz
  
+ 0,18 EUR
Šveitsi kullatehased alustavad taas tööd

10.04.2020

Maailma kullarafineerimise keskuseks olevad Šveitsi kullatehased andsid teada, et avavad piiratud ulatuses taas tootmise. Ticino kantonis paiknevad Valcambi, PAMP-i ja Argor Heraeuse kontsernid seiskasid märtsis koroonapandeemia tõttu kehtestatud karantiini raames töö. Kuna need tehased moodustavad lõviosa maailma kullarafineerimise mahust, süvendas nende sulgemine olulisel määral kullatoodete defitsiiti maailmas, mida juba elnevalt põhjustas seninägematuks globaalseks majanduskriisiks valmistuvate investorite kullanõudluse kasv – seda eriti Euroopa turgudel. Valcambi ja PAMP lubasid, et taastavad tootmise esialgu 50% ulatuses. Argor-Hereaus täpseid andmeid ei avaldanud, ent kinnitas, et tootmine taaskäivitatakse esialgu samuti vaid piiratud mahus.

Maailma suurimate kullatehaste mitu nädalat kestnud tööseisak on koosmõjus lendude äralangemisega põhjustanudkullatoodete defitsiidi  üle maailma ja kasvatanud hinnapreemiumid (nende kullamüüjate seas, kellel laovaru veel on) rekordkõrgele. Nõudlus ületab oluliselt pakkumist ning (tavapäraseks transpordivormiks olevate) lendude ärajätmine on sundinud kullakaupmehi suurendama oluliselt väljaminekuid erikargo transpordile, mis avaldub ka toodete juurdehindluses.

Vaatamata Šveitsi tehaste 50% tootmisvõimsuse taastamisele jääb lähitulevikus maailmaturgudel nõudlus kulla järele kõigi eelduste kohaselt jätkuvalt oluliselt kõrgemaks pakkumisest, kuna makroökonoomilised indikaatorid ennustavad selle sajandi suurimat majanduskriisi ning kapital üritab jätkuvalt liikuda kulda kui ainsasse likviidsesse finantsvarasse, mis oma väärtuse garanteeritult säilitab.

Lugemissoovitus Teile