Lisa hinnateavitus

Elon Musk: muide, Ameerika on pankrotti minemas

Avaldatud Mait Kraun kategoorias Kullamaailmast, Maailmast, Kogu uudisvoog või 29.07.2024
Kulla hind (XAU-EUR)
2569,31 EUR/oz
  
- 11,58 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
29,60 EUR/oz
  
- 0,90 EUR

29.07.2024
Autor: Tavidi analüütik Mait Kraun

Riigivõla tohutu kasv on olnud juba mõnda aega Ameerikas süvenev probleem. Nüüd on see tõmmanud ka Tesla tegevjuhi Elon Muski tähelepanu. Platvormil X (endine Twitter) on ta viimastel nädalatel avaldanud mitmeid postitusi, kus on viidatud nii dollari hävimisele kui ka USA valitsuse kerkivatele intressimaksetele.

„Muide, Ameerika läheb pankrotti,“ kirjutas Musk 22. juulil sotsiaalmeedia platvormil X avaldatud postituses. Postitus oli vastus Dogecoini looja Billy Markuse postitusele, kus ta oli omakorda jaganud artiklit raportist, mis rääkis USA kasvavatest intressimaksetest.

Artiklis viidati raportile, kus oli välja toodud USA juunikuu ja fiskaalaasta eelarve tulud ja kulud. Selgus, et üksikisiku tulumaksust sai USA riik juunis 184,9 miljardit dollarit, samal ajal kulus riigivõla intressimaksete peale 140,2 miljardit dollarit. Rahandusministeerium prognoosib, et terve fiskaalaasta intressikulud ulatuvad enam kui 1,14 triljoni dollarini.

Artiklis oli jagatud ka ökonomist E.J. Antoni X-i postitust, kus oli välja toodud, et intressimaksed olid võrdelised 76 protsendiga üksikisiku tulumaksust saadavast tulust. „See on rahandusministeeriumi suurim tuluallikas ja sellest kolm neljandikku läheb lihtsalt intressi tasumiseks. Kas Kongress teab? Kas neid üldse kotib?“ küsis Antoni oma postituses.

Billy Markus kirjutas postituses: „Olen väga rahul, et 76 protsenti minu makstud tulumaksust läheb tähtsate asjade tarbeks, näiteks intressile, mida tuleb maksta valitsuse mineviku ebakompetentsuse eest.“

Valitsuse ebakompetentsus

Neli päeva hiljem kirjutas Musk X-is uuesti: „Ameerika on liikumas pankroti poole, lihtsalt informatsiooniks.“ Ta jagas Misese Instituudi liikme Peter St. Onge videot, kus ta rääkis USA jätkusuutmatust fiskaalsest positsioonist. Onge ühe arvamusloo avaldasime eelmise aasta lõpus ka oma uudiste lehel. Selles rääkis ta, kuidas 1970ndate kadunud kümnend võib nüüd läänemaailmas korduda.

 

Millises kohas on dollar?

22. juulil postitas Musk X-i ka pildi, kus oli näidatud, millises kohas oma arengus praegu USA dollar on. „Mis te arvate, kus me dollari väärtuse hävimise protsessis oleme?“ lisas Musk oma postitusele.

Kui esimene faas oli hõbemünt, millele järgnesid paberil hõbeda sertifikaadid (hõbedaga tagatud paberraha), siis kolmandaks tulid juba Föderaalreservi rahatähed, mis on tagatud vaid võlaga.

Neljandas faasis on näidatud Zimbabwe 2008. aasta hüperinflatsioonist pärinevat 50 triljoni dollarist rahatähte. Viiendas faasis on aga näidatud relva kuuli, millega arvatavasti viidatakse sõdadele, mis kipuvad pärast selliste protsesside (hüperinflatsioon) toimumist järgnema.

Musk on ka varem kirjutanud, et USA rahanduslik positsioon on väga halb ning ameeriklasi ootavad ees rasked ajad. “Me peame midagi oma riigivõlaga tegema, vastasel juhul ei ole dollar varsti enam midagi väärt,” kirjutas ta mai alguses.

Kui 2000. aasta alguses oli USA riigivõlg 5,77 triljonit dollarit, siis 2010. aasta alguseks oli see kasvanud 12,77 triljonini ja 2020. aasta alguseks 23,22 triljonini. Sellele järgnenud riigivõla kasv on olnud aga meeletu – praeguseks on riigivõlg kerkinud 34,9 triljoni dollarini, selgub USA rahandusministeeriumi viimastest andmetest.

Rahandusministeerium ootab, et tänavu saavad intressimaksed olema 1,14 triljonit dollarit. Minu hinnangul on tegemist pigem konservatiivse prognoosiga ja pigem jõuavad intressimaksed 1,3-1,5 triljoni dollari vahemikku. Tuletagem meelde, et valitsuse enda fiskaalaasta kogutulud on umbes 5 triljonit dollarit.

Sellest, milline on USA valitsuse rahanduslik olukord ja miks liigub riik hävitava võlaspiraali poole, kirjutasin mais avaldatud pikemas analüüsis. Seda saab lugeda siit või vaadata sellest kokkuvõtvat videot.

Lugemissoovitus Teile