Lisa hinnateavitus

Kulla hind jätkab rekordite seeriat. Eurodes 9 aasta suurim kuine tõus

Avaldatud Mait Kraun kategoorias Kullamaailmast, Maailmast, Kogu uudisvoog või 04.04.2024
Kulla hind (XAU-EUR)
2225,13 EUR/oz
  
- 16,44 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
26,62 EUR/oz
  
+ 0,13 EUR

04.04.2024
Autor: Tavidi analüütik Mait Kraun

Kulla hinna jaoks oli märts eurodes parim kuu alates 2015. aastast. Ühtlasi on kuld erinevate valuutade lõikes järjest uusi rekordeid purustanud.

Kulla hind tõusis märtsis kokku 9,3 protsenti ja lõpetas kuu 2232 dollaril untsist. See on suurim kuine hinnatõus alates 2020. aasta juulist, mil kuld kallines 10,8 protsenti. Aprillis on hinnatõus jätkunud ning selle analüüsi kirjutamise ajaks kaupleb kuld 2293 dollaril untsist.

Hõbeda hind tõusis märtsis kokku 10,2 protsenti, 25 dollarini untsist. Ka hõbeda hinnatõus on aprillis jätkunud ja praeguseks kaupleb hõbe juba 27 dollaril untsist.

Eurodes kallines kuld kokku 9,42 protsenti ja kaupleb 4. aprilliks 2106 eurol untsist. Eurodes oli kulla jaoks märts parim kuu alates 2015. aasta jaanuarist.

Mis tõi nõnda järsu hinnatõusu?

Tehnilist pilti vaadates tõi nõnda suure tõusu asjaolu, et kuld murdis märtsi alguses läbi 2050-2080 dollari vahemikust, mis oli toiminud neli aastat tugeva vastupanuna (sealt pärinesid ka viimase nelja aasta rekordhinnad). Sellest kirjutasin pikemalt kullaturu veebruarikuu analüüsis ja läbimurde esimestest märkidest ka detsembrikuu analüüsis.

Allpool oleval graafikul on näidatud kulla hinda dollarites viimase kahe aasta jooksul:

Laiemat pilti vaadates on kullal aidanud kallineda turu väga tugevad fundamentaalnäitajad. Maailma Kullanõukogu andmetel tõusis mullu nõudlus kulla järele rekordilise ligi 4900 tonnini. Prognoositakse, et ka tänavune aasta saab olema nõudluse poolest rekordiline. Kõige olulisemat rolli mängivad kullaturul praegu keskpangad ja Hiina kodumajapidamised.

Keskpangad ostsid mullu teist aastat järjest enam kui 1000 tonni kulda, moodustades füüsilise kulla nõudlusest enam kui 20 protsenti. Hiinas on ehete ja investeerimiskulla nõudlus väga tugev – näiteks ajal, mil investeerimiskulla müük langes Euroopas 60 protsenti, kasvas see Hiinas 28 protsenti.

Samuti oodatakse läänemaailmas jätkuvalt tänavu keskpankade intressikärpeid. Intresside langus vähendab kulla alternatiivkulu (saamata jäänud tulu, kui ühe investeeringu asemel valitakse teine).

Investorite usaldus võlakirjade ja valuutade vastu vähenemas

Kui arvestada kulla rolli monetaarse metallina, näitab hiljutine hinnatõus suuresti seda, et investorite usaldus võlakirjade ja valuutade vastu on vähenemas.

Tavapäraselt on nii, et kui USA riigivõlakirjade reaaltootlus (tootlus, millest on inflatsioon maha arvestatud) kasvab, siis mõjutab see kulla hinda negatiivselt. 10aastaste võlakirjade reaaltootlus tõusis märtsis 1,62 protsendi pealt 1,94 protsendi peale, liikudes kulla jaoks ebasoodsas suunas. Reaaltootluste mõjust kulla hinnale saab pikemalt lugeda siit.

Sama moodi liikus kulla jaoks ebasoodsas suunas ka dollari kurss. Tavapäraselt on nii, et kui dollar tugevneb, siis muudab see kulla teiste valuutade kasutajate jaoks kallimaks, survestades selle kaudu kulla hinda. Dollariindeks tõusis märtsis 0,3 protsenti, 8. märtsi madalpunktist kallines indeks 2 protsenti.

Nii võlakirjade reaaltootlus kui ka dollari kurss on viimase aastakümne vältel kulla hinnale suurt mõju avaldanud. Nüüd on kuld tõusmas vaatamata sellele, et mõlemad on liikunud kulla jaoks ebasoodsas suunas.

Need faktorid näitavad, et kuld on nii-öelda traditsioonilisi seoseid võlakirjade ja dollariga murdmas. Kullaturul pole viimastel kuudel olnud sooja ega külma sellest, mis valuuta- või võlakirjaturul toimub. Tundub, et võlakirjade maine turvasadama varana on pärast viimaste aastate järsku hinnalangust ja inflatsioonilainet tugevalt pihta saanud.

Kulla ja hõbeda hinnasuhe

Viimase paari kuu hinnaliikumine on olnud väga järsk ning tavapäraselt on taolisele suurele tõusule järgnenud lühiajaliselt korrektsioonid. Seega lühiajaliselt ootan praegustelt tasemetelt taandumist.

Küll aga võime järgnevatel kuudel hakata nägema seda, et hõbe hakkab kullale järele tulema. Tavapäraselt ongi väärismetallide tõusutsüklites olnud nii, et kui kuld hakkab liikuma, siis hõbe tuleb alles hiljem järele. Reeglina on hõbeda liikumised siis olnud äkilised ja kiired – nii tõusu- kui langustsüklite ajal.

Kui see juhtub, siis on oodata kulla ja hõbeda hinnasuhte langust ehk hõbe muutub kulla suhtes väärtuslikumaks. Praegu on kulla ja hõbeda hinnasuhe 86,8 (ühe untsi kulla eest tuleb välja käia just nii palju untse hõbedat). Ajalooliselt on see küllaltki kõrge tase ning väärismetallide tõusutsüklites kipub see suhe langema.

Kuigi lühiajaliselt võib kullaturul tulla korrektsioon, on keskpikas perspektiivis tehniline pilt väga toetav. Samuti on kulla fundamentaalsed näitajad väga tugevad. Selle tõttu ootan, et kuld kaupleb tänavu 2300-3000 dollari vahemikus.

Lugemissoovitus Teile