Lisa hinnateavitus

Maailma suurima riskifondi asutaja küsib: kas teil on piisavalt võlavaba raha?

Avaldatud Mait Kraun kategoorias Kullamaailmast, Maailmast, Kogu uudisvoog või 24.04.2024
Kulla hind (XAU-EUR)
2151,85 EUR/oz
  
- 8,05 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
27,99 EUR/oz
  
- 0,13 EUR

Maailma suurima riskifondi Bridgewater Associatesi asutaja Ray Dalio ütleb, et valuuta on võlg ning kui valitsused valivad võlaprobleemi lahendamiseks rahatrüki ning valuuta devalveerimise tee, tuleb vaadata võlavabade rahade poole.

Ray Dalio on varasemalt rääkinud, et me oleme pikaaajlise võlatsükli lõpufaasis ning peagi on oodata suuri maailmakorra muutusi. Sellest, mida see endaga kaasa toob, saab pikemalt siit.

Avaldame Ray Dalio lühiessee „Do You Have Enough Non-Debt Money?“, mis ilmus tema Linkedini kontol:

Hea raha on nii hea maksevahend kui ka hea jõukuse säilitaja, mida aktsepteeritakse üle maailma. Globaalselt on enim tunnustatud ja aktsepteeritud raha dollar, vähemal määral ka euro. Palju vähem täidavad seda rolli Jaapani jeen ja Hiina jüaan. Kõiki neid rahasid hoitakse võlainstrumentidena – see tähendab, et need on võlaga tagatud rahad. See omakorda tähendab, et valuuta = võlg. Teisisõnu, kui sa neid rahasid hoiad, siis hoiad sa võlakohustusi, mis tähendab lubadusi sulle raha kätte toimetada.

Ajalugu ja loogika näitavad, et riskide kuhjudes juhtub võlaga kaks asja. Esiteks ei pruugita seda tagasi maksta. Teiseks võidakse see tagasi maksta väärtust kaotanud rahaga. Mõlemal juhul kaotavad võlg ja raha oma atraktiivsuse. Võlad peegeldavad lubadusi tulevikus raha maksta, aga kui valitsustel on liiga palju võlga, siis tõenäoliselt hakkab keskpank raha trükkima. Sellise valuuta väärtuse vähendamisega (ehk inflatsiooniga) välditakse võlaspiraali sattumist.

Kuld on seevastu raha, mis ei ole võlaga tagatud. See on nagu sularaha, aga erinevalt sularahast ja võlakirjadest, millega kaasneb pankroti- ja inflatsioonirisk, pakub võlakriisi oht ja inflatsioon kullale hoopis tuge. Just sellel põhjusel hoiavad seda nii keskpangad kui ka investorid. Kusjuures kuld on keskpankade enimhoitud reservvaluutade seas kolmandal kohal, seda hoitakse rohkem kui jüaane või jeene.

Krüptorahad on samuti võlavabad rahad. Ma ei tea ühtegi teist raha peale krüpto ja kulla, mis oleks võlavaba. Mõned inimesed ütlevad, et vääriskivid ja kunst käituvad sama moodi, sest need pole võlaga seotud, need on mobiilsed ja neid peetakse laialdaselt väärtuse säilitajateks.

Kui finantssüsteem töötab hästi ehk võla- ja inflatsioonikriisi ei ole, võlgu võttev valitsus suudab oma kohustusi täita ilma rahatrüki ja raha devalveerimiseta, siis on võlainstrumendid hea vara, mida hoida. Kui vastupidine on tõsi, siis on kuld see vara, mida omada. See on peamine põhjus, miks kuld aitab varasid hästi hajutada ja miks on see ka minu portfellis.

Et olla selge, siis ma püüan lihtsalt oma investeerimisega seotud mõtteid jagada, ma ei anna investeerimisnõu. Seega ma ei soovita sul kulda osta. Me püüan lihtsalt seda edasi anda, kuidas turud töötavad, mida tuleks teadvustada ja kuidas investeerimises strateegiliselt mõelda.

Lugemissoovitus Teile