Lisa hinnateavitus

Maailma suurima riskifondi juht: Unustage Bitcoin, turvake vara kullaga

Avaldatud Jaana kategoorias Kullamaailmast, Kogu uudisvoog või 27.01.2020
Kulla hind (XAU-EUR)
2144,36 EUR/oz
  
- 2,25 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
26,93 EUR/oz
  
- 0,42 EUR

27.01.2020

Maailma suurima riskifondi Bridgewater Associates (fond, mis haldab vara  160 miljardi dollari väärtuses – see on võrdne Prantsusmaa või Itaalia riiklike kulla- ja valuutareservidega) asutaja, investeerimishuviliste seas ikoonilist staatust omav miljardärist filantroop Ray Dalio on võtnud viimasel ajal sõna ülekuumenenud finantsturgude tõttu peatselt saabuva majandussurutise teemal. Dalio hinnangul meenutavad maailma rahaturud 1930ndate kriisi eelset perioodi ning keskpankadel on majanduse turgutamiseks tarvilikud vahendid otsa saamas.

Jagades nõu, kuhu oma raha kriisi eel paigutada, soovitab Dalio investoritel krüptorahade lummusest hoiduda ning suunata oma vara kõige kriisikindlamasse varaliiki, milleks on kuld.

Dalio selgitab oma mõttekäiku järgmiselt:

“Me oleme jõudnud rahapoliitika “surnud punkti” olukorda, kus majandust ei ole enam võimalik vanade meetmete abil stimuleerida. Klassikaline mudel, kus trükitakse uut raha, mille eest ostetakse võlakirju, mille müüjad omakorda ostavad teisi finantsvarasid, ei toimi enam. … Oleme jõudmas negatiivse tootlusega võlakirjade maailma, mis tähistab paradigma nihet.”

Ent ülepaisutatud väärtpaberiturgude eest ei ole võimalik pageda ei rahatrüki abil väärtusetumaks muutuvasse sularahasse ega ka krüptovaluutadesse, kuna krüptoraha ei kujuta endast ametlikult aktsepteeritud reservvara nagu seda on kuld.

“Rahal on kaks peamist ülesannet: vahetusväärtuse ja rikkuse säilitamine funktsioon, samas kui Bitcoin ei paku tegelikkuses kumbagi. Kes lõppastmes seda vara peaksid ostma? Keskpangad. Ning mis on see vara, mida keskpangad hoiavad viimase instantsi reservina? Selleks varaks on kuld, mis on olnud tegelik reservvaluuta juba enam kui tuhat aastat”.

 

Taustalugemine:

 

Foto: Harry Murphy/Web Summit via Sportsfile (CC BY 2.0)

Lugemissoovitus Teile