Lisa hinnateavitus

Seoses kasvanud nõudlusega võib esineda nappust spetsiifiliste kullatoodete laoseisudes

Avaldatud Jaana kategoorias Kullamaailmast, Kogu uudisvoog või 09.12.2020
Kulla hind (XAU-EUR)
2174,32 EUR/oz
  
+ 3,61 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
27,58 EUR/oz
  
- 0,03 EUR

09.12.2020

Anname oma klientidele teada, et seoses maailmaturgudel kasvanud nõudlusega investeerimiskulla toodete järgi võib lähitulevikus nappida teatud münte ja plaate. Hetkel on muutumas defitsiitseks maailma suurima kullarafineerimistehase Perth Minti populaarsed 1 untsised Kangaroo kuldmündid. Sellest tulenevalt võib juhtuda, et Austraalia enimmüüdud investeerimismünt on saadaval kas kõrgemate marginaalidega või üksnes ettetellimise alusel. Teiste kulla- ja hõbedatoodetega hetkel probleeme ei esine, ent tarnetõrgete ilmnemisel teavitame oma kliente esimesel võimalusel.

 

Kommenteerib Tavidi peaanalüütik Adrian Bachmann

Momendil toimib kullamaailma tarneahelate tsükkel pigem tavapäraselt võrreldes 2020 märtsi/aprilli koroonakriisi haripunktiga, kus kullarafineerimistehased peatasid töö ning kullatranspordi tavapärane logistika seiskus. Koosmõjus sotsiaalmajanduslikule kriisile omase kullanõudluse plahvatusliku kasvuga olid maailma (eeskätt aga Euroopa) kullamüüjate seifid kevadel tühjaks ostetud.

Investeerimiskulla toodete hinnad hakkasid globaalse kriisi lahti rulludes ootuspäraselt üha kasvavas tempos irduma “maailmaturu kullahinnast”. Viimati nimetatu on määratud peamiselt “paberkulla” ehk kullaga seotud finantslepingute ja mitte reaalse kulla kauplemise poolt ning toimib füüsilise kulla hinnaorientiirina üksnes tavapärastes tingimustes. Tavaliselt 2-5% üle (pabrekulla müügi poolt määratud) maailmaturu kullahinna hinnastatud mündid ja plaadid hakkasid kullamüüjate lettide tühjenedes kevadel ringlema 20%, 30% ja isegi 50% üle maailmaturu kullahinna. “Paberkulla” ning füüsilise kulla nõudluse ja pakkumise kõverad representeerivadki erinevaid reaalsusi, ent see muutub ilmsiks vaid kriiside puhul kus pakkumine ei suuda nõudlust ligilähedaseltki rahuldada.

Hetkel puudutavad tarneprobleemid üksnes Perth Mint’i populaarseimat untsist kuldmünti, ent juhul kui maailma kullaturu erinevad lülid (kaevandajad, rafineerijad, transportfirmad) peaksid hakkama 2020 kevadperioodiga sarnaselt süsteemselt kinni kiiluma, kutsub see paratamatult taas kord esile investeerimiskulla toodete defitsiidi ning kõrgenenud marginaalid. Anname oma klientidele teada niipea kui märgid olukorra kordumisest peaksid ennast ilmutama.

Lugemissoovitus Teile