Lisa hinnateavitus

Põhitõed: mis on turuhind, ostuhind, müügihind, spread ja juurdehindlus?

Avaldatud Kirke Sööt 5 aastat tagasi
Kulla hind (XAU-EUR)
2230,32 EUR/oz
  
- 1,26 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
29,29 EUR/oz
  
- 0,07 EUR

Turuhind on käesoleval ajahetkel maailma finantsturul nõudluse ja pakkumise põhjal kujunenud kulla ja hõbeda hind, millega tehingud reaalselt toimuvad. Turuhind näitab, kui palju maksab hetkel 1 troiunts 999 prooviga kulda või hõbedat.

Ostuhind on hind, millega turuosalised nagu Tavid on valmis antud ajahetkel kulda või hõbedat ostma.

Müügihind on on hind, millega turuosalised nagu Tavid on valmis antud ajahetkel kulda või hõbedat müüma.

Spread on ostu- ja müügihinna vahe. Kui näiteks 1-untsise kullast Philharmonikeri ostuhind on 1000 € ja müügihind 1040 €, siis spread ehk ostu- ja müügihinna vahe on 40 €. Väike spread annab tavaliselt tunnistust kõrgest likviidsusest. Kõrge likviidsusega toodetel nagu Filharmooniku kuldmünt on teiste vähemtuntud kuldmüntidega võrreldes väiksem ostu- ja müügihinna vahe, mis tähendab, et investeeringut tehes ning seda hiljem realiseerides säästad investorina raha.

Juurdehindluse (müügihinna erinevus turuhinnast, ingl k premium) eesmärk on katta mündi või plaadi tootmise ja transpordiga seotud kulusid. Juurdehindluse suurust saab kindlaks teha lahutades tootehinnast metalli turuhind. Kui näiteks 1 untsi kulla turuhind hetkel on 1020 € ja Tavid müüb 1-untsist kullast Filharmoonikut 1070 € eest, siis selle mündi juurdehindlus on 50 €.

Lugemissoovitus Teile