Lisa hinnateavitus

Kulla hinnatõus sai novembris hoo sisse

Avaldatud Mait Kraun kategoorias Kullamaailmast, Maailmast, Kogu uudisvoog või 29.11.2022
Kulla hind (XAU-EUR)
2158,80 EUR/oz
  
- 18,20 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
27,29 EUR/oz
  
- 0,29 EUR

Kõik suuremad faktorid, mis on kulda viimase kuue kuu jooksul tugeva surve all hoidnud, on novembris lühiajaliselt pöördunud. Nendeks faktoriteks on intressimäärade tõus, võlakirjade tootluse kasv ning dollari kallinemine.

Esiteks arvatakse, et Föderaalreserv aeglustab intressimäärade tõusutempot. Suur enamus rahapoliitikutest andis novembrikuu kohtumisel märku, et just seda lähenemist toetatakse. Keskpanga ökonomistide hinnangul on majanduslanguse tõenäosus kõrge – nende arvates on tegemist sisuliselt mündiviskega, kas majandus suudab langust napilt vältida või mitte. See on ka põhjus, miks intresside tõusutempot aeglustada soovitakse.

Teiseks on riigivõlakirjade tootlused viimase kuu jooksul alla tulnud, mis on kulla atraktiivsust investorite jaoks tõstnud. Nii võlakirju kui kulda peetakse investorite seas turvasadama investeeringuks. Kui võlakirjade intress langeb, siis otsustatakse tõenäolisemalt kulla kasuks.

Dollari odavnemine pani kulla tõusma

Kolmas tähtis faktor on valuutaturg – sealne olukord on võrreldes eelnevate kuudega muutunud. Nimelt on dollar pärast kuid kestnud tõusu järsult odavnenud. Arvatavasti on tegemist tehnilise korrektsiooniga, sest alates 2021. aasta algusest on dollar olnud väga stabiilses ja järsus tõusutrendis. Kui septembri lõpus sai ühe euro eest 0,96 dollarit, siis nüüd on kurss tõusnud 1,037ni.

Dollariindeks (DXY), mis kajastab ameeriklaste valuuta käekäiku kuue suure valuuta suhtes, tõusis septembri lõpus 114ni, mis on kõrgeim tase alates 2002. aastast. Praeguseks on indeks langenud 106,4ni. Valuutaturu mõistes on tegemist väga suure liikumisega.

Nõrgenev dollar on peamine põhjus, miks kuld on viimase kuu jooksul tublisti tõusnud. Novembris on kulla hind dollarites tõusnud kokku 7,4 protsenti, 1752 dollarini untsist. Selle aasta algusega võrreldes on kuld dollarites kallinenud 4,3 protsenti. Odavam dollar muudab kulla teiste valuutade kasutajate jaoks odavamaks.

Kulla hind dollariindeks

Dollariindeks on pärast viimaste kuude kiiret tõusu järsult alla tulnud. Allikas: TradingEconomics.

Kas dollar on tipu ära teinud?

Kuigi osade analüütikute arvates on dollar oma tipu ära teinud, siis arvatavasti on tegemist ajutise korrektsiooniga. Keskpikas perspektiivis toetavad dollarit mitmed faktorid. On selge, et Euroopa ja Jaapani majanduste seis on jätkuvalt tunduvalt kehvem kui USA oma.

Nii Euroopa kui Jaapan sõltuvad väga suuresti energia impordist ning energiakriis pole kuhugile kadunud. Lisaks sellele on sealsed intressid madalamal tasemel kui USAs – ei ole näha, et see lähitulevikus muutuks. Euroopa ja Jaapan on võrdluses tähtsad, sest moodustavad lõviosa valuutade kaalust, mille suhtes dollariindeksit mõõdetakse.

Keskpikas perspektiivis on arvatavasti tõusutrendi jätkamas ka riigivõlakirjade tootlused. Praegu pakuvad võlakirjad veel negatiivset reaaltootlust, aga see ei saa kaua kesta. Enamuse lääneriikide puhul on reaaltootlus (inflatsiooniga arvestatult) -5% või rohkem. Ajalooliselt on olnud vähe perioode, kus võlakirjad pakuvad inflatsioonist madalamat tootlust.

Ajutiselt on kuld surve all, aga pikaajaliselt tõusutrendis

Kõik eelnev tähendab, et keskpikas perspektiivis (6-12 kuud) püsib kulla hind arvatavasti jätkuvalt surve all. Pikaajaliselt on kuld aga jätkuvalt tõusutrendis, sest erinevalt keskpankade ootustele saab inflatsioon olema pikaajaliselt arvatavasti kõrge. Kõrge inflatsiooniga perioodidel on kuld pakkunud tunduvalt kõrgemat tootlust kui aktsiad või võlakirjad.

Lisaks sellele on finantssüsteemiga seotud riskid märgatavalt kasvanud. Võlgade maht on rekordiline, süsteem on väga võimendatud ning intresside tõus võib kaasa tuua sarnaseid sündmusi Lehman Brothersi kokkukukkumisega 2008. aastal.

Finantssüsteemiga seotud riskide kasvu peegeldavad Ühendkuningriigis toimunud sündmused ning krüptobörsi FTX kokkukukkumine. Ühendkuningriigis toimunu kohta saab lugeda siit ning krüptobörsi FTX varisemise võimalike tagajärgede kohta siit.

Tehnilist pilti vaadates on kuld moodustanud toetustaseme 1615 dollari tasemel. Sellelt tasemelt on kuld viimase kahe kuu jooksul tagasi põrganud kolmel korral. Positiivne on ka see, et märtsis alanud langustrendi kanal on murtud.

kulla hind

Kulla hind on lühiajaliselt taastunud ($/unts). Allikas: TradingView.

Lugemissoovitus Teile