Lisa hinnateavitus

KULD – MIS KORREKTSIOON?

Avaldatud Kirke Sööt kategoorias Kogu uudisvoog või 24.05.2012
Kulla hind (XAU-EUR)
2174,77 EUR/oz
  
+ 8,55 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
25,58 EUR/oz
  
+ 0,27 EUR

11. mai 2012
Egon von Greyerz

Väärismetalliturud on liikunud nüüdseks umbes seitse kuud külgsuunas. Ühelegi investorile ei meeldi korrektsioonid, kuid kõikidel turgudel esinevad perioodid, mil toimuvad hinnakorrektsioonid. Mõni nendest liikumistest on suurem, nagu 2008. aastal, mil kuld korrigeeris ennast dollari suhtes 34%, langedes 1032 dollarilt 681 dollarile. Hõbeda hind, mis on alati muutlikum olnud, langes 2008. aastal 60%.

Korrektsioon dollari suhtes on seni 17% kulla puhul ja 42% hõbeda puhul. Eurodes on kulla hind langenud ainult 10%. Kui vaatleme pikaajalisi kullagraafikuid, mis algavad aastast 1999, tunduvad need korrektsioonid väikese jõnksatusena graafiku tipus. Seega on kulla korrektsioon sellel suurel kursitõusu turul täiesti ebaoluline ja selle pärast pole vaja üldse muretseda.

Füüsiliste väärismetallide turg on siiani väga tugev, Šveitsi rafineerijad töötavad ööpäev läbi ja keskpangad üle kogu maailma jätkavad ostmist. Hiina import on kasvanud sellel aastal võrreldes möödunud aastaga seni kuus korda. Müümine, mida me praegu näeme, toimub peamiselt kullabörsil. Lühiajalised spekuleerijad väljuvad oma positsioonidelt. Me nägime sama 2008. aasta korrektsiooni ajal, mil kuld langes, kui paljud investorid likvideerisid positsioonid kõigis investeeringute liikides. Seega on tõeline kullaturg jätkuvalt väga tugev ning mingil hetkel selgub paberkullaturu tegelik pale – väärtusetu kulla tagatiseta paber.

Ma saan aru, et investorid, kes sisenesid kullaturule hinnavahemikus 1600–1900 dollarit, võivad ennast nende tasemete juures natuke ebamugavalt tunda. Ning isegi praeguse 1585 dollarilise hinna puhul võib olla endiselt langusrisk, kõige rohkem 50–100 dollarit. Kuid lähiaastate tõusupotentsiaal võib olla koguni nii suur kui 10 000 dollarit, nagu olen juba aastaid ennustanud, ning see võib olla isegi veel suurem sõltuvalt sellest, kui kiiresti valitsuste trükipressid töötavad.

Nagu ma eile King World Newsi intervjuus ütlesin, kõik doominokivid kukuvad, nagu ennustatud, ja see tingib piiramatu raha trükkimise. Viimastel päevadel oleme näinud, kuidas Kreeka ja Prantsusmaa hääletajad viskasid kokkuhoiuprogrammid välja, ning samuti oleme näinud, et Hispaania pank vajab uuesti päästmist. Kõik see mõjub kullale ja hõbedale pikas perspektiivis äärmise kursitõusuga.

Mis veelgi tähtsam, eile kukkus väga suur doominokivi – JP Morgan kaotas 2 miljardit US dollarit derivaadipositsioonil, mille oli võtnud oma portfelli maandamiseks. JP Morgan ei tea isegi oma võimalike kahjude suurust, kuid nad tunnistavad, et nende kaotused võivad olla märksa suuremad. (Pole kahtlust, et raketiteadlane, kes kaotas sellise summa panga Londoni kontoris, on teeninud igal aastal miljoneid dollareid preemiat positsioonide võtmise eest, millest keegi aru ei saa.)

Olen hoiatanud investoreid juba üle kümne aasta, et praegu rohkem kui kvadriljoni dollari ulatuses tasumata derivaate (700 triljonit ei ole õige arv) on määratu võimsusega viitsütikuga pomm. Võib kindel olla, et järgmiste aastate jooksul näeme triljonite dollarite suuruseid kaotusi. Sellepärast ongi rikkuse alalhoidmine äärmiselt vajalik ning investorid ei tohiks muretseda väärismetallide hindade suhteliselt väikese korrektsiooni pärast. Kõige tähtsam investeering, mida praegu hoida, on väljaspool pangandussüsteemi hoiustatud füüsiline kuld ja hõbe. See on ainuke investeering, mis kaitseb teie rikkust väärtuse hävinemise vastu, nagu toimub enamikus varades, paberraha kaasa arvatud, ja väldib ka lepinguosalise riski. Pangandussüsteemisisesed investeeringud kätkevad endas alati suurt lepinguosalise riski. Kuna enamikul pankadel on täiesti puudulike reservidega tohutud mürgised laenuraamatud ja triljonites dollarites derivaate, mis on jällegi reservideta, on kogu finantssüsteem tänapäeval erakordselt habras. Keskpangad ja valitsused teavad väga hästi, et kui raha triljonites või pigem kümnetes triljonites juurde ei trükita, ei jää pangandussüsteem tõenäoliselt ellu.

Seega, kui see kulla ja hõbeda korrektsioon muudab investorid murelikuks, võtke kuulda minu nõu: lõpetage hindade jälgimine ja minge puhkusele. Majanduslik ja sotsiaalne olukord halveneb varsti oluliselt, nii et nautige “häid aegu”, kuni veel saate.

 

Egon von Greverz

Gold Switzerland – Matterhorn Asset Management

http://goldswitzerland.com/gold-what-correction/

 

Lugemissoovitus Teile