Lisa hinnateavitus

Kullastandard uue formaalse rahandussüsteemina on vähetõenäoline

Avaldatud Kirke Sööt kategoorias Kogu uudisvoog või 17.03.2012
Kulla hind (XAU-EUR)
2170,87 EUR/oz
  
- 31,93 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
27,63 EUR/oz
  
- 1,08 EUR

Danske Capitali investeerimisvaldkonna juht Martin Hendre kirjutab ettevõtte blogis Finantsvaade, et tema käest on korduvalt küsitud, kas kehtiva valuutasüsteemi ebamäärast olukorda silmas pidades peaks arvestama stsenaariumiga, et üks või mitu peamistest valuutadest seotakse taas kullaga see tähendab kullastandard ühel või teisel kujul taaskehtestataks.


Järgneb Danske Capitali investeerimisvaldkonna juht Martin Hendre kirjutis:


Seda küsimust vaadeldes tuleks esmalt eraldada diskussioon kullast kui rahandusstandardist ja kullast kui investeerimisvarast („väärtuse hoidjast“):


Kullastandard kui monetaarsüsteem on eelkõige komplitseeritud üld- ja rahanduspoliitiline institutsionaalne kokkulepe, mis püsib lubadusel ja kohustusel teatud reeglitest kinni pidada.

Kuld kui investeerimisvara on kulla omamine investeeringuna selle väärtuse püsimise või kasvamise ootuses. Nagu enamiku investeerimisvarade puhul, mõjutavad selle väärtust nõudlus ja pakkumine, monetaar- ja makromajanduslikud tsüklid või seaduspärad, aga ka massipsühholoogiast tulenevad maaniad ja depressioonid. Investeeringuna võib kulda hoida ka riigi keskpank.


Sellel sissekandes ei käsitleta kulda kui investeerimisvara (sellest vaatepunktis on kulda siin blogis käsitletud mh. artiklis „Viimase aastakümne kõrgeim tootlus madala riskitasemega – kuld“), vaid kui võimalikku rahandussüsteemi tugialust, seda peamiselt ajaloolisest perspektiivist. Loodetavasti ärgitab artikkel seoseid looma ja temaatikat huvi korral edasi uurima.


Täispikk uudis: http://majandus.delfi.ee/news/uudised/kullastandard-uue-formaalse-rahandussusteemina-on-vahetoenaoline.d?id=64087797

Lugemissoovitus Teile