Lisa hinnateavitus

"Kullast on saamas peategelane maailma rahanduse pealaval"

Avaldatud Mait Kraun kategoorias Kullamaailmast, Maailmast, Kogu uudisvoog või 02.06.2025
Kulla hind (XAU-EUR)
2923,55 EUR/oz
  
+ 11,71 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
31,26 EUR/oz
  
- 0,08 EUR

02.06.2025
Autor: Tavidi analüütik Mait Kraun

Maailmas ei ole mitte raha otsa saamas, vaid kadumas on hoopis kindlustunne. See on maailma ühe olulisema kullaturu uuringu In Gold We Trust keskne sõnum.

Investeerimisfirma Incrementum AG poolt koostatud iga-aastase raporti kaasautor Ronald-Peter Stöferle ütles Kitco Newsile, et “usaldus on nüüd globaalsetel turgudel kõige napim vara” ning investorid on alustanud “pikaajalist üleminekut, kus fiat-rahade usaldusväärsus väheneb ning toimub liikumine nn kõvasse rahasse”.

“Aina rohkem inimesi jõuavad arusaamani, et meie rahasüsteemis hakkab toimuma mingit sorti ümberkorraldus,” ütles Stöferle. “Me oleme pöördepunktis, kus kullast on saamas peategelane rahandusmaailma pealaval.”

Püsiv inflatsioon ning paisuv võlatase

USA valitsuse võlakoorem tõusis mai lõpuks ligi 37 triljoni dollarini, kasvades aastaga ligi 3 triljoni dollari võrra, selgub portaali USDebtClock.org andmetest. Aastased intressimaksed selle võla pealt tõusid esimese kvartali lõpuks 1,1 triljoni dollarini, ületades nüüdseks USA kaitsekulutusi.

Investorid, kes varem ostsid turgude turbulentsi ajal vaikimisi USA riigivõlakirju, on muutunud väga skeptiliseks. USA 10aastaste riigivõlakirjade tootlus on tõusnud uuesti 4,5 protsendist kõrgemale ning viimased oksjonid uute võlakirjade emiteerimisel on olnud volatiilsed. See viitab asjaolule, et võlakirjade nõudlusbaas on habras.

Samal ajal on inflatsioonitempo jätkuvalt keskpanga seatud 2protsendilisest eesmärgist märgatavalt kõrgemal. Stöferle ütles, et inflatsiooniprobleem “on palju püsivam kui arvati” ning hoiatab, et 1970ndatele sarnast inflatsiooni teist lainet ei saa välistada. “Kui tarbijad usuvad, et inflatsioon püsib kõrgel, siis sul võivad olla parimad ökonomeetrilised mudelid, aga need lihtsalt ei tööta.”

Kulla uus tõusufaas, kaevandusaktsiate kõrge potentsiaal

Kuld on alates 2024. aastast saavutanud uusi rekordtasemeid kokku 65 päeval ning kaupleb hetkel 3350 dollari juures. Stöferle ütles, et pikaajaline tõusutsükkel on ajalises perspektiivis alles keskpunkti juures. In Gold We Trust raportis on baasstsenaariumi kohaselt kulla hinnasihiks 2030. aastaks 4800 dollarit untsist. “Optimistliku” stsenaariumi kohaselt võiks kuld tõusta kümnendi lõpuks aga 8900 dollarini untsist. Seda juhul, kui rahamassi kasv kiireneb ning turgude kindlustunne murdub oodatust kiiremini.

Keskpankade kullaostud on jätkuvalt võtmetähtsusega faktor. Mullu ostsid keskpangad kolmandat aastat järjest üle 1000 tonni kulda. Näitaja, mis oli viimati nii kõrgel tasemel 1950ndatel. “Arenevate turgude keskpangad kuhjavad varusid nagu oravad, kes valmistuvad talveks,” ütles Stöferle.

Ta lisas, et lääne investorid on turule alles sisenemas. Põhja-Ameerika kullaga tagatud börsil kaubeldavatesse fondidesse hakkas raha sisse voolama alles eelmise aasta lõpus. Euroopa fondides toimus aga netomüük (osakute müümist oli rohkem kui ostmist), selgub raportist. Stöferle sõnul on peagi tulemas turu “avaliku osalemise faas” ja see tähendab, et kuld jõuab järjest enam peavoolu.

“Keegi ei soovinud kulda uute tippude juures osta, aga igal pulliturul tehakse järjepanu uusi tippe. Me arvame, et maania faas on alles tulemas.”

Incrementum tõi raportis välja ka niinimetatud mudel-portfelli järgnevateks aastateks. Selles portfellis oli kulda paigutatud kokku 25 protsenti varadest. 15 protsenti kullast oli mõeldud varade kaitseks. Ülejäänud 10 protsenti oli mõeldud varade kasvatamiseks ning kasvu peaks pakkuma kaevandusfirmade aktsiad. Põhjus peitub selles, et tõusuturu viimastes faasides kipuvad kaevandusfirmad füüsilist metalli tootluselt ületama. 5 protsenti soovitati paigutada bitcoini. Bitcoin maandab antud portfellis fiat-valuutadest tulenevaid riske.

Rahandusliku korra muutus

Stöferle tõi paralleele 1985. aasta Plaza Accord sündmusega. Tegemist oli Jaapani ning lääneriikide ja USA vahel sõlmitud kokkuleppega, mille kohaselt vähendati USA dollari väärtust nii Prantsuse frangi, Saksamaa marga, Jaapani jeeni kui ka Briti naelsterlingi suhtes. “USA administratsioon võib kavandada dollari kontrollitud väärtuse kahandamist. Võimalik, et selle käigus võidakse otsustada ka kullareservide väärtus ümber hinnata.”

“Hiinal on palju rohkem jõudu kui seda oli Trumpi esimesel ametiajal. Täiesti võimalik, et rahanduslik kord mängitakse globaalselt täiesti ümber. Kuld mängib selles võtmatähtsusega rolli,” ütles Stöferle.

In Gold We Trust raportis kirjutatakse, et riikide eelarvepuudujäägid on muutunud struktuurseks (ehk püsivaks), mitte tsükliliseks. Selle tõttu ei toimi enam traditsiooniline 60/40 portfell, kus 60 protsenti on paigutatud aktsiatesse ning 40 protsenti võlakirjadesse. Incrementum soovitab vähendada võlakirjade osakaalu 15 protsendile, suurendades selle arvelt toorainete ja rahapuhvri osakaalu.

See, kas investorid uue paradigmaga kaasa lähevad, sõltub nende usaldusest ja kindlustundest valitsuste ning keskpankade vastu. Kui langus jätkub, muutub ka varade allokatsioon kiiremini.

“Kuld on teinud väga head tööd,” ütles Stöferle. “See vara sobib samal ajal nii kaitsvaks kindlustuseks kui ka agressiivsemaks kapitali kasvatamiseks.”

Lugemissoovitus Teile