Veebi hooldustööd 2.03.2024 kell 22.00-10.00
Vabandame!
Lisa hinnateavitus

Panganduskriis pani kulla esimesel kevadkuul särama

Avaldatud Mait Kraun kategoorias Kullamaailmast, Maailmast, Kogu uudisvoog või 05.04.2023
Kulla hind (XAU-EUR)
1921,75 EUR/oz
  
+ 29,93 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
21,34 EUR/oz
  
+ 0,29 EUR
kulla hind

Autor: Tavidi analüütik Mait Kraun
04.05.2023

Kulla hind võttis pärast veebruarikuist langust suuna üles ning ületas esimest korda alates eelmise aasta märtsist 2000 dollari taseme, millele aitas peamiselt kaasa panganduskriis. Kulla tähtis roll finants- ja pangandussüsteemi välise varana on selgelt esile kerkinud.

Märtsis kallines kulla spot-hind kokku 7,8 protsenti, 1968,5 dollarini untsist. Kui märtsi teises pooles liikus kuld peamiselt külgsuunaliselt, siis aprilli alguses sai kallinemine veel hoogu juurde. Kuld ületas 5. aprillil 2037 dollari taseme. Kõigi aegade rekord pärineb 2020. aasta augustist, mil kuld jõudis 2069 dollarini untsist.

Hõbe näitas veelgi paremat minekut ning kallines märtsis 14,4 protsenti, 23,9 dollarini untsist. Aprilli alguses ületas hõbe uuesti ka 25 dollari taseme.

Eelmise aasta aprillist kuni oktoobrini odavnes kuld seitse kuud järjest. Pärast seda on kuld viie kuu jooksul kallinenud neljal kuul. Tehniline pilt on kullal pigem hea ning praeguse taseme püsimisel võime peagi näha ka varasemate rekordite testimist.

Panganduskriis vedas hinda kõrgemale

Panganduskriisi ja ebakindluse keskkond mõjub kullale pigem hästi, sest väärismetalli puhul on kolmanda osapoole (näiteks pangad) risk piiratud. Siinkohal on aga tähtis eristada füüsilist ja virtuaalset kulda. Viimase puhul on kolmanda osapoole risk olenevalt instrumendist pankadega väga tihedalt seotud. Selle kohta saad pikemalt lugeda siit. Finantssüsteemi riskide vastu kaitseb kõige paremini füüsiline kuld.

Silicon Valley Banki varisemine oli suurim pangakrahh alates 2008. aasta finantskriisist. Pank oli soetanud USA riigivõlakirju, mille väärtus on intressimäärade tõstmise tõttu langenud. Kuna kliendid hakkasid pangast raha välja võtma, pidi pank võlakirju müüma, mille tõttu tekkisid likviidsusprobleemid. Seejärel tekkis doominoefekt, kus ka teised kliendid hakkasid kiiresti raha välja võtma.

Pankroti äärele sattus ka Šveitsi suurpank Credit Suisse, pank oli probleemne juba aastaid. Šveitsi keskpanga asepresident Martin Schlegel ütles aprilli alguses, et pank oleks valitsuse sekkumata pankrotti läinud ja sellele oleks “väga-väga tõenäoliselt järgnenud finantskriis nii Šveitsis kui üle maailma.” Credit Suisse võttis üle Šveitsi suurim pank UBS ning nii võlausaldajad kui aktsionärid said suuri kaotusi.

Kuld näitas intressitõusudele vaatamata tugevust

Panganduskriis omakorda tekitas spekulatsioone, et keskpangad võivad kõrgele inflatsioonile vaatamata intressimäärade tõstmise pausile panna. Tundub aga, et rahapoliitikud on jätkuvalt keskendunud pigem inflatsiooni allasurumisele.

Föderaalreserv otsustas 22. märtsil tõsta baasintressi 25 baaspunkti võrra, 4,75-5 protsendi vahemikku. Euroopa Keskpank tõstis kolme baasintressi 50 baaspunkti võrra. Kauplejad aga usuvad, et USAs hakatakse intressimäärasid langetama juba sellel aastal. See viitab, et majanduse osas on turud küllaltki pessimistlikult meelestatud.

Vaatamata jätkuvatele intressitõusudele on kuld näidanud tugevust. See annab märku, et kuld on finants- ja pangandussüsteemi probleemide tekkimisel vara, mille poole investorid eelistavad pöörduda.

Kuna riikide võlatasemed on rekordilised ning inflatsioon ja intressid on kõrgel, siis võlakirjade roll on vaatamata nende tootluse kasvule nii-öelda turvasadama varana küsimärgi all. Eriti arvestades seda, et võlakirjade hinnalangus on just see, mis tekitas sügisel probleeme nii Ühendkuningriigi pensionifondidele kui ka Silicon Valley pangale.

Tehniline pilt on tugev

Kulla tehnilist pilti vaadates on kõige märkimisväärsem lipu struktuuri murdmine (vt. allpool olevat graafikut). Tõusule viitav lipustruktuur (bullish flag structure) koosneb kiiret ja küllaltki vertikaalset hinnatõusu kajastavast vardast ja korrektsiooni või külgsuunalist liikumist kajastavast lipust.

Lipu struktuurist väljamurdmisega kaasneb tihtipeale kiire liikumine üles ning selle ulatust prognoositakse varasema lipuvarda järgi. Kuld kallines 2018. aasta põhjadest kuni 2020. aasta tippudeni ligi umbes 900 dollari võrra. See struktuur annab kulla hinnasihiks 2024. aasta lõpuks ligi 3000 dollarit untsist.

kuld

Lipu struktuur kulla hinnaliikumises. Allikas: TradingView

Lisaks sellele on pikaajalistel graafikutel moodustunud ka niinimetatud tassi ja käepideme muster (cup and handle pattern). Tassi mustri ülemine joon asetseb 2011. aastal, 2020. aastal ja 2022. aastal saavutatud tippude juures. Käepideme moodustab viimase kahe ja poole aasta konsolideerumise periood. Kui kuld tassi mustrist kõrgemale murrab, võib see viidata edaspidi väga kiirele hinnatõusule.

Samas tasub meeles pidada, et midagi kindlat need mustrid tingimata ei tähenda ning tegemist on vaid ühe osaga kulla hinna pikaajalisest analüüsist. Toetustasemed on kullal praegu 1800 ja 1615 dollari juures.

Arvatavasti pole pangandus sehkendustest veel prii ning kõrgete intresside keskkonnas hakkavad odava raha poliitikast tulenenud probleemid aina rohkem esile kerkima. See peaks tänavu kulla hinda ka edaspidi toetama.

Lugemissoovitus Teile