Lisa hinnateavitus

USA suurima panga juht: kui kurssi ei muudeta, liigume võlakriisi poole

Avaldatud Mait Kraun kategoorias Kullamaailmast, Maailmast, Kogu uudisvoog või 03.06.2025
Kulla hind (XAU-EUR)
2923,55 EUR/oz
  
+ 12,65 EUR
Hõbeda hind (XAG-EUR)
31,26 EUR/oz
  
- 0,02 EUR
JPMorgani juht Jamie Dimon

03.06.2025
Autor: Tavidi analüütik Mait Kraun

USA suurima panga juht Jamie Dimon andis turgudele sünge hoiatuse: kui USA ei võta ette samme kontrolli alt väljuva riigivõla ja eelarve puudujäägiga tegelemiseks, hakkab võlakirjaturg murenema. Järgneda võib võlakriis.

„Te hakkate nägema mõrasid riigivõlakirjade turul, OK?“ ütles Dimon Reagani Rahvuslikul Majandusfoorumil, mis toimus Californias. „See on tulemas.“

Võlakirjaturud on muutumas volatiilsemaks, sest investorid kardavad, et USA fiskaalpoliitiline seis halveneb veelgi. Nimelt plaanitakse maksukärpeid, mis suurendavad defitsiiti ning eeldavad suuremat laenamist. Esindajatekojas juba vastu võetud maksupakett suurendaks järgmise kümnendi jooksul eelarve puudujääki täiendava 2,7 triljoni dollari võrra. Juba praegu ulatub USA riigivõlg enam kui 36 triljoni dollarini, moodustades enam kui 120 protsenti riigi sisemajanduse koguproduktist.

Kõik see on pannud võlakirjaturu investorid muretsema. USA 10aastaste võlakirjade tootlus on alates aprilli algusest tõusnud ehk võlakirjade hind on langenud. Selleks, et 10 aastaks laenu võtta, peab USA nüüd maksma 4,41 protsenti intressi aastas. Veel aprilli alguses oli näitaja 3,99 protsendi juures.

Hiljuti otsustas maailma üks suurimaid reitinguagentuure – Moody’s – alandada esmakordselt alates 1919. aastast USA valitsuse „laitmatut“ krediidireitingut.

Dimon tõi välja, et koroonakriis tekitas 2020. aastal võlaturul korralageduse, mida valitsus hakkas erinevate meetmetega lappima. See aitas kauplemist normaliseerida ja stimuleeris majandust, aga „nad läksid sellega järgnevatel aastatel liiale,“ ütles Dimon.

Regulatsioonid, mis kehtestati pankadele pärast 2008-09 aastate finantskriisi, on vähendanud nende paindlikkust võlaturul osalemisel. „Kui krediiditurud külmuvad, siis on finantsettevõtetel raskem tulla ostjate ja müüjate vahele abiks,“ ütles Dimon. USA rahandusminister Scott Bessent ja teised panganduse regulaatorid on lubanud regulatsioone vähendada, mis võimaldaks pankadel omada rohkem USA riigivõlakirju.

Kui olulisi muudatusi ei tehta, seisab USA Dimoni sõnul silmitsi tõsise kriisiga. „Ma ütlen seda meie regulaatoritele… see juhtub ja siis te paanitsete,“ ütles ta. „Ma lihtsalt ei tea, kas see kriis tuleb kuue kuu või kuue aasta pärast.“

USA võlamull on just praegu meie silme ees lõhkemas

Dimon on JPMorgani eesotsas olnud juba 19 aastat. Ta on üks pikema ametiajaga juhte USA panganduses ja Wall Streetil tervikuna. Selle kuu alguses ütles Dimon, et aktsiaturu investorid, kes on nüüd turgu uuesti üles ostmas, ei hinda Trumpi tariifide mõju adekvaatselt. „Investorid on liiga rahulolevad,“ ütles ta.

USA majanduslik ja sõjaline jõud

Potentsiaalne võlaturu kriis ei ole ainuke stsenaarium, mis Dimonit muretsema paneb. Ta usub ka seda, et kui USA majanduslik ja sõjaline jõud murenevad, satub ka dollari positsioon maailmas ohtu.

„Kui me ei ole 40 aasta pärast kõige silmapaistvama sõjaväe ja majandusega riik, siis ei ole dollar enam reservvaluuta,“ ütles ta. „Inimesed ütlevad mulle, et me oleme erakordselt vastupidavad. Ma olen sellega nõus. Aga ma arvan, et seekord on asjad teisiti. Seekord peame ennast kokku võtma ja tegema seda väga kiiresti.“

Dimoni sõnul on Hiinast kujunemas USA potentsiaalne vastane. Hiina on ka Trumpi tariifide peamiseks sihtmärgiks.

„Aga ma ei muretse Hiina pärast, ma muretsen peamiselt meie endi pärast,“ ütles pangajuht. „Kas me suudame ennast kokku võtta – enda väärtused, oma võimekused ja juhtimise?“

Tavidi analüütiku Mait Krauni kommentaar:

Dimoni väljaütlemised on finantsmaailma inimeste jaoks olnud aastakümneid olulise tähtsusega. Tegemist on ikkagi USA suurima panga juhiga, kes on ametis olnud juba mitu kümnendit. Suured pangad on need, kes saavad praegusest võlal põhinevast süsteemist suurimat kasu. Seda nii riigivõlakirjade turult kui ka õhust tekitatud raha laenamisest. Samuti on investeerimispanganduse üksused saanud suurt kasu varade hindade kasvust, mis on tulenenud keskpanga rahatrükist.

On väga tõenäoline, et JPMorgan valmistub ette suuremaks kriisiks võlakirjaturul. Arvatavasti on ennast positsioneeritud nõnda, et saada kasu selle süsteemi murenemisest, olles juba aastakümneid selle süsteemi üheks suurimaks kasusaajaks. Seega poleks ma üldse imestunud, et JPMorgan panustab võlakirjaturu langusele ja volatiilsuse kasvule.

Ühtlasi on riigivõlgade ja võimaliku võlakriisi teema jõudmas peavoolu. Midagi sarnast nägime ka kinnisvaraturul 2007-08 aastatel, vahetult enne turu krahhi. Mina ootan riigivõlgade turu jätkuvat langust, mis hakkab tekitama võlal põhinevas süsteemis tõsiseid probleeme.

Lugemissoovitus Teile